mistia

Co si představit pod rčením, že fouká jako na „vídrholci“?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Sice si každý představil kopec kde hodně fučelo a říká se to tak už hodně od pradávna ale není tomu tak

Když přijde trochu silnější povětří, zvykli jsme si říkat: Fouká to jak na vídrholci!“ Říkám to také, přestože jsem nevěděla, co to ten vídrholec vlastně je.

Když jsem po tom začala pátrat, zjistila jsem, že bych asi měla správně psát Vidrholec, a že se jedná o část lesů ležící mezi Klánovicemi a Běchovicemi, což jsou okrajové části Prahy. Jestli právě tady foukal ostrý a protivný vítr, to jsem v žádných dokumentech nenašla.Ve středověku prý ale tady sídlila tlupa nebezpečných loupežníků, kteří přepadávali kupce přijíždějící do Prahy po kupecké cestě vedoucí od Kolína přes Český Brod.
Smolné čili katovské knihy hrdelního práva v Říčanech, Kolodějích a Praze zachovaly mnohé zápisy o soudech s vidrholeckými lapky. První je z roku 1142, kdy loupežníky nechal pochytat a později popravit kníže Vladislav.
Mezi vidrholeckými loupežníky bývaly také ženy – například v roce 1520 Vendula Berková oblečená do mužských šatů přepadla pláteníka Mrkuse ze Slaného a vzala mu jeho zboží včetně koňského potahu. Barbora zvaná Práskačka vedla svoji tlupu dokonce proti eskortě přepravující odsouzence do Českého Brodu k soudu.
Hony na lupiče v této lokalitě probíhaly poměrně často a pod trestem stíhání se jich museli zúčastňovat všichni majitelé okolních usedlostí s čeledí.
Ještě ve 2. polovině 17. století byly vydány zvláštní sněmovní dekrety, které nařizovaly, aby pro bezpečnost pocestných byly stromy kolem císařské cesty vykáceny na vzdálenost dostřelu z pušky.
Vídrholec je tedy spíše místo nebezpečné, nežli větrné.

Zdroj: http://www.ak­tivni.cz/clanek/za­bava/vidrholec

Další odpovědi
dědapetr

Je tam řádnej fičák.http://www­.aktivni.cz/cla­nek/zabava/vi­drholec