Drap

Co si myslíte o údajích statistického úřadu, že v ČR je cca13 500 romů , a 50 000 negramot­ných ?

Dnes jsem se to dočetl, výsledky z posledního sčítání lidu
Doplňuji:
Podle statisiky mě tedy vychází, že v každém kraji máme statisticky méně než pět rómů, kteří jsou negramotní.
Pro Dr.Axl – četl jsem až do konce, i diskuzi. Každý si mohl nakonec národnost vybrat a pokud chtěl cigánskou tak mu nic nebránilo, aby ji napsl. A pokud ze statistiky vycházejí státní instituce a úřady, tak proč bych z ní nemohl vycházet já.

Nejlepší odpověď
anonym

Kdybys to dočetl celé včetně diskuze, zjistil bys, že to odpovídá tomu, že jen tento počet se hlásí k zavedenému novotvaru Romové a zbytek ze 320 tisíc se stále považuje za staré dobré cikány. A tato varianta se prostě ve sčítacích listech vytratila.
Doplňuji:
ad drap, no jó, ale diskuze stále pokračuje a přibývají tam právě odkazy na možná vysvětlení.
Jinak skutečný důvod je pochopitelně, že se snaží aspoň papírově asimilovat, ale etnicky jim to asi ještě pár generací potrvá. Ke svému etniku se hlásí hlavně při sociálních dávkách a výhodách při bydlení, na něž bychom my, coby gádžové prostě neměli nárok.

Další odpovědi
iceT

Ten článek jsem četla a pro mě z toho vyplývá,že jen někteří Romové se považují za Romy a valná většina se považuje za Čechy…No možná se do redakce dostal šotek a za trojkou vymazal nulu.....

Zrovna tak jsem netušila,že si můžu vybrat národnost českou,moravskou nebo slezskou.A stejně to k ničemu nebylo si myslím.

anonym

Tss…,já to říkala hned,že celý sčítání je pro kočku.

lexx

že statistici jsou středoškoláci (chodili do školy jenom ve středu) a maturovali za školou

kapka

Pravdu má IceT, většina Romů se k romské /ani cikánské/ národnosti nehlásí, buď proto, že nechtějí mít problémy nebo ani neví, že se k ní mohou hlásit, když žijí v Česku a jsou tedy Češi. Statistiky jsou potom opravdu hodně nepřesné, spíše ke škodě romského etnika.

Dr.Axle, v doplnění odpovědi vedete populistické řeči, s nimiž budete mít jistě velký úspěch u většiny majority, bohužel to není tak úplně pravda.

led

Nesúhlasím s vaším počítaním.
Že chyba v počtoch sa môže stať, tomu uverím. To sa týka národnosti. Ako píše iceT, je pravda, veľa ľudí si písalo miesto rómskej národnosť českú, alebo moravskú.
Ale smutné je číslo negramotnosti, Kto to potom vyplňoval? Určite nie všetci Rómovia sú negramotní, to myslím by si nik nedovolil tvrdiť. Ale 50.000 negramotných na vyspelý štát s plným a povinným školstvom je trochu veľa. Myslím, že za negramotných považovali tých, ktorí chybne vyplnili tlačivá, alebo spočítali nevyplnené tlačivá.
Štatistika je veda, ktorou môžte povedať čokoľvek a akokoľvek, niekedy omylom aj pravdu. Ja mám chlieb, vy máte maslo – štatisticky obaja máme chlieb s maslom.
Doplňuji:
Je zaujímavé, že vlastne všetci sa chytili na háčik (rómovia),
ale nik si nevšimol a nereagoval na negramotnosť. A tá je nepomerne dôležitejšia a hrozivejšia.

lukas.zmizik

a mimo jine neco, co jste mozna netusili – cca 1200 romu u nas ma VS vzdelani a 16 romu pracuje u policie cr

anonym

ad kapka, rád se nechám poučit. Osobně romy znám a v Karlíně jsem s nimi několik let i bydlel. Navíc téměř na všech akcích jsem je na pozici project managera měl mezi subdodavateli. Přestože je to pro srozumitelnost trochu zjednodušená verze, napiš mi konkrétně, v čem tam není pravda! Možná si vzájemně doplníme poznatky.

kapka

Pravda není, že někdo využije své příslušnosti k etniku, aby získal byt. Leda tak „využije“ své nepříznivé sociální situace, splní určitá kritéria, což se rozhodně nepovede každému a pak, ať je tmavý nebo bílý, má nárok na sociální byt od města.
Naopak příslušnost k etniku často způsobí úplně jiný efekt. Lidé jsou nuceni bydlet v naprosto nevyhovujících podmínkách ubytoven za stejný či vyšší nájem, za jaký by mohli bydlet v kvalitním větším bytě, tam se ale často nedostanou.
A než začnete něco namítat, tak se zkuste zamyslet nad tím, co je horší, roztroušený problém nebo kumulovaný problém?
Znáte Romy, protože jste s nimi bydlel a spolupracoval? Snad to bylo myšleno dobře, ale já z takového paušalizování nadskakuju na židli.
Já tedy neznám ani Romy, ani Čechy, znám jednotlivé lidi, každý je jiný, něco mají společné, něco ne. Znám bílé, co se veřejně chlubí, jak jsou šikovní, že dokáží v obchodě ukrást elektroniku za tisíce, jeden se chlubil, jak ukradl motorku a jak ho honila policie a jaká to byla sranda, další si liboval, jak se skvěle jezdí na kradený benzín. Opravdu jsem tohle všechno na vlastní uši od bílých slyšela, přesto nebudu tvrdit, že všichni kradou, znám spoustu bílých, co nekradou.
Nedávno jsem četla v novinách článek, že 80% ztrát zboží v obchodech mají na svědomí zaměstnanci. Kdo jsou ti zaměstnanci, když Romové vlastně téměř nepracují? Bílí lidé? Ve fabrikách vypáčené skříňky a na Roma tam narazíte vyjímečně. To víte, z platu dělníka nebo prodavačky se vyjde těžce.
To už ale dost odbočuji od původního tématu, tak raději končím. Pokud budete reagovat, pošlete mi odkaz přes profil, jinak to zaregistruji až tak za týden, dva…

led

To, čo opisujete je skutočne veľký problém, zámerne skrývaný politikmi a ich nohsledmi v médiách.
Jednoduchšie je veľký celospoločenský problém skryť cez rasovú neznášanlivosť veď „média napíšu, čo si objednáme, čitatelia to zožerú a problém je pokne schovaný pod pokličkou“.
A čo oči nevidia, srdce nebolí.
Ľudia sú „nasmerovaní nami potrebným smerom“ a tam si uvoľňujú svoje vášne. Davový syndróm jednoty je veľmi nebezpečný, hlavne, ak je smerovaný ako v prípade národnostných menšín -hlavne rómskej. „Človek rozumný“ obkľúčený skupinou ľudí typu „Človeka davového“ má často problémy ostať sám sebou a vymamiť sa zo škodlivého vplyvu „Človeka davového“.

kapka

Led, děkuji, lépe bych to sama nenapsala. Je dobře, že jsou i lidé jako Vy.

kapka

Led, děkuji, lépe bych to sama nenapsala. Je dobře, že jsou i lidé jako Vy.

kapka

Zlobí mi net, myslela jsem že se to nevložilo, tak jsem to zkusila znovu a nakonec je to tu dvakrát.