Avatar uživatele
Butters_xD

Co si myslíte o STB?

A potažmo všech jejich přisluhovačích?

Zajímavá 0 před 1198 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Byla to politická policie a hlavně v 50. letech přímý nástroj komunistického teroru. Přisluhovači byli různí pod různými pohnutkami, takže bych je neházel do jednoho pytle. Každopádně jsem ale rád, že byl přijat lustrační zákon, který vědomým spolupracovníkům zamezil působení na určitých pozicích.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Každý stát má a musí mít podobné složky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

Jsem velmi rád, že jsem neměl tu čest se s někým takovým někdy setkat. No tedy možné je, že k tomu někdy došlo, člověk nikdy neví. Ale aspoň jsem se o tom nikdy chválabohu nedozvěděl.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Pepa25

drap: zásadně nesouhlasím: každý stát má kontrarozvědku, politickou policii mají jen diktatury!

před 1198 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… a v americe po válce na komunisty dělal hon kdo ???

před 1198 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mr. Marek

McMerkurion: To, že zabránili řádění komunistů znamenalo, že v minulém století USA prosperovaly. Jak tohle může napsat člověk, jehož země byla komunisty zdevastována.

před 1197 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… no a vo tom to je: každej stát má svoji policii …

před 1197 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pepa25

Policie byla VB neboli Veřejná bezpečnost, pokud si ještě pamatujete a o té tu nikdo nemluví …

před 1196 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

@Pepa: … samozřejmě, že jsem myslel polici politickou, takže: nemíním hledat a dávat odkazy, když budeš chtít, tak si to zjistíš, já použiju jen wiki: Pro tajné služby režimů závislých na (nebo hlásících se k) USA, platí totéž pro levicové totality, pouze zrcadlově obráceně: zde s jejich zřizováním a výcvikem kádrů vydatně pomáhala CIA (někde byla tajná policie doslova její filiálkou – např. v Jižní Koreji); metody práce (= mučení, vraždy, „mizení“ lidí, nezákonné postupy vůči opozici) si nezadaly s těmi levicovými/ko­munistickými. Taktéž pro bývalé nacistické agenty se často našlo uplatnění (poté, co jim byl různými kanály umožněn únik na druhou stranu železné opony, do „svobodného světa“)." >>> jakejkoliv režim si svoje chrání, a když si chrání režim, jedná se o politickou policii …
… jinak, policie nebyla VB, ale SNB, a VB byla její složkou, tak jako STB, což si pamatuju, jelikož nebyli vébáci, ale esenbáci …

před 1196 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mr. Marek

Tak vzhledem k tomu, že komunisté rozvraceli demokratické režimy, pak je logické, že orgány byly obezřetné. Dneska je nikdo nenahání. Tady se lidi mohou servat obhajobou totalitních stran :D

před 1197 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
NoFear

A já tak úplně nesouhlasím. Záleží, co vše označuješ jako politická policie, ale za takové by se daly označit i tajné policie v historických monarchiích a neměly nic společného s diktaturou, útlakem, likvidací oponentů atd. Každý stát, kde se vyskytovala, to mohl mít trochu jinak a podle toho se mohl lišit i její smysl existence a její pravomoce. Některé sloužily jen vyloženě jako početná a organizovaná ochranka panovníka, panovnické rodiny nebo některých vládních činitelů. Taky jako nějaká posila při různých událostech nebo při katastrofách (organizovan výpomoc). Nebo výzvědná služba a ochrana proti špionážím a možným atentátům a sama působící špionážně (v podstatě trochu podobné tomu, co je dnes CIA a NSA v USA, kde se ovšem soustředili spíšna vnitřní hrozby). Jedná se samozřejmě o autoritativní režim, ale není to žádná diktatura, totalita – utlačující, vše kontrolující, terorizující obyvatele či jiné,… (protože to ani není taková vláda ani její systém a složky).
Neřekl bych, že to byla nějaká škodná, neužitečná složka (a nějak nebezpečná nebo přítěžná pro obyvatele).
Dokonce i vojenská policie se někdy označuje za politickou policii. (Nevím proč) A tu má skoro každá (větší a organizovanější) armáda. A taky to nemá, co dělat s diktaturou.

před 1198 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Butters_xD

Drap: Co si myslíte o terorech, jaké spáchala?

před 1198 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
JežíšKristus

Drap je jen troll. Po 89. roce se musely přijímat tzv. zvláštní trestní zákony, které měly odškodnit oběti režimu, mimo jiné i oběti StB. Takže asi tolik k její činnosti.

před 1198 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

Na to nereaguj, tohle může vypustit jen člověk z Mimoně. 🙂

před 1198 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek