huxa

Co si myslíte o právech humanoidních robotů?

Jestliže se začnou využívat kvantové počítače a neuronové sítě, budou moci mít roboti kromě lidského vzhledu také „lidskou mysl“, kdy bude každý moci být naprosto jedinečný, učit se a měnit své chování dle svých zkušeností, své minulosti, stejně jako lidé. S tím budou samozřejmě zahrnuty i emoce, byť v jiné podobě, než my je chápeme. Třeba to, že robot nebude chtít zemřít či se rozbít.
Myslíte si, že by i takovýto „umělý organismus“ neměl mít žádná práva a jeho poškození by se trestalo jen jako poškození něčího majetku? Nebo by se pro ně měl udělat nějaký zákoník, který by je postavil alespoň na práva zvířat či i více přiblížil právy k lidem?

Nejlepší odpověď
gecco

Vzhled přece nesouvisí s „myslí“ (osobností)…
😉
O tomhle se vedou letité dohady a spřádají teorie, ale jaká bude realita – až nastane, není (zatím) nijak dohodnuto.
Jen, podle mne, nehrozí „postavení na úrovni zvířat“, vidím asi tak dvě základní možnosti:

  1. věc, stav, jaký je dnes – práva a povinnosti má majitel (provozovatel), nikoli daná věc
  2. osobnost – práva a povinnosti budou blízká lidským (nebo táž), půjde o samostané osobnosti

„Zvířata“ s tím nikdy nebudou mít souvislost…
___
Doporučuju – přečti si Já, robot (Isaac Asimov) – ale přečti, film je o něčem jiném…
😉

Další odpovědi
jpau

Huxa napsal:
"Jestliže se začnou využívat kvantové počítače a neuronové sítě, budou moci mít roboti kromě lidského vzhledu také "lidskou mysl""

To je blbost. Umím ti vytvořit software, co bude mít neuronovou síť jako pes ale nebude mít inteligenci jako pes. Bohužel, inteligence je něco, co neumíme popsat (funkčně) natož zprogramovat.

Jinak podle mého názrou by stroj (i když prokáže určitou formu autonomie) neměl mít naprosto žádné práva a měl by o něm rozhodovat (a v plném rozsahu také odpovídat) jeho majitel.

arygnoc

Co si myslíte o právech humanoidních robotů?

to isté, čo o právach topinkovača, automatickej práčky alebo mixéra.

ale:

jeden dnes nevie, veď práva majú i zvieratá (právna ochrana proti týraniu, možno ich chovať/zabíjať humánne, klony nemožno predávať/konzu­movať, …), pupuškovia (ako prísť ku dieťaťu?) a vôbec všetky tie (údajne) chránené živé i neživé veci.

takže keď budú patrične lobovať, možno sa dočkáme i žalôb sušičky na prádlo na majiteľa za kruté zaobchádzanie.

😉

led

Pokiaľ sa roboty nebudú sami plodit, ale budú sa zmontovávať zo súčiastok, bez ohľadu na to, či cudzím pričinením, alebo vlastným, budú kvalifikované ako stroje.
„Já, Robot“ je krásna vidina, ale ako v inej podobnej sci-fi poviedke:
pokiaľ robot nebude mať právo na smrť, nemôže byť človekom, ale pokiaľ nebude človekom, nemôže mať právo na smrť… (začarovaný kruh)

lexx

zbytečné fantazírování, za 100 let možná a to tu nebudem ani jeden…umíš si představit tu gigantickou, nezvládnutelnou nezaměstnanost když výrobu na linkách
ve fabrice ovládnou a obsadí roboti ? nemarodí, nestárnou, nestávkujou za vyšší mzdu, dokonalý otrok na práci…později se z nich stanou neomylní lékaři, piloti, architekti a projektanti…a co lidé ?

led

názov tejto poviedky"
Dvestoročný človek
od: Isaac Asimov