Frontinus

Co si myslíte o používání falešných citátů?

Mezi lidmi se používá celá řada citátů a příběhů, ve kterých se objevují slavné osobnosti. Co si myslíte o používání takových citátů a příběhů, které jsou smyšlené a které mají jen zvýšit kredit buď nějaké trivialitě, nebo dokonce naprosté hlouposti?

Příklad 1: Sókratés a tři síta: https://www.pro­krasnyden.cz/pro­ducts/sokrates-tri-sita/
To, že nejde o nic z pera Sókratových žáků, může být i lehce poučenému laikovi patrné z toho, že u „síta Dobro“ ze zaměňováno dobro s lichotícím/po­zitivním sdělením (v angličtině je to ještě více patrné). Navíc Sókratovi víme jen zprostředkovaně z dochovaných textů jeho následovníků (Platón, Xenofón) a tam to není k nalezení.

Příklad 2: Panwerich. „Panwerich“ (viz Čeština 2.0) je téměř symbolem něčeho podobného příkladu 1, jen mnohem stručnějšího. Jan Werich „poválečný“ svým image, svým vyjadřováním i svými vtipnými postřehy dosáhl toho, že se stal posmrtnou obětí „mudroslovců“. Tak vznikl „panwerich“, tedy „Jan Werich“, kterému je připisována řada patetických trivialit, často skrytě nabubřelých.

Já osobně si o tom myslím jen samé nepěkné věci. Především spojování jména významné osoby minulosti s nabubřelými tlachy je podle mě nechutné špinění její památky. Dále to vypovídá o samotném mluvčím, o jeho intelektuální mělkosti a lenosti, tedy na jedné straně o potřebě „instantních mouder“, na druhé straně o jeho neschopnosti nebo neochotě skutečně – tedy kriticky – přemýšlet.

Nejlepší odpověď
Kepler

No ale jak mám poznat, jestli je nějaký citát falešný, nebo ne? Mně je to vcelku jedno, pokud mi citát přijde moudrý, nebo mě pobaví. U některých citátů je zřejmé, že jde o lidovou tvořivost. Třeba Murphyho zákony. Z poměrně malého souboru se stala stále rostoucí sněhová koule, která žije vlastním životem. Super! Jen tak dál!

Další odpovědi
led

Frontinus
Zdôvodnenie vašej otázky mi pripomína nebrúsený diamant.
Mnoho citátov sa historicky pripisuje ich „tvorcom“ napríklad jeden z najrozšírenejších „Budiž svetlo“ sa pripisuje, pre mnohých fiktívnej postave, Bohu stvoriteľovi Zeme, skutočný autor týchto slov je neznámy. Teda v zmysle vašej teórie ide o falošný citát, ktorý sa už 2 tisícročia v miliónových citáciách pripisuje inému, než jeho autorovi. Podobne aj mnohé citáty pripisované rôznym svätým, nielen kresťanským, ale prakticky všetkých náboženstiev v histórií civilizácií. Takto by som mohla rozoberať množstvo ďalších svetovo známych, aj menej známych citátov, známych aj neznámych autorov.
Dôležitejšia je myšlienka a vhodnosť použitia citátu, než hádka o autorstvo. Nebudem pátrať po autorovi, len preto, aby som citát mohla použiť. Veď aj porekadlá majú svojich autorov a používame ich, aj vy, tam kde sa nám hodia.

K poslednému odseku vašej otázky neotázky
Skúste trochu porozmýšľať o tých vami nazývaných a zjavne aj tak chápaných nabubrelých rečiach, nebudem vás citovať, aby ste sa nedajbože nestrhali kvôli mne zo spánku, nie ste ani významná osobnosť minulosti, ale aj pri pitve sa určite nezaoberáte len vonkajšími znakmi, ale idete do hĺbky, (aspoň dúfam), rovnako skúste aj pri diskusiách ísť do hĺbky a zamyslite sa nielen nad krásou použitých výrazov, ale a to hlavne, premýšľajte nad myšlienkou diskusného príspevku bez urážania diskutujúcich… Inteligentný človek svoju pravdu dokazuje bez urážok.

dodatok
hodnota diamantu vzrastá až jeho brúsením.

aliendrone

No, myslím si o tom přibližne to samé, co o „sporu o vodu“ mezi Kyrgyzstánem a Uzbekistánem, tedy v podstatě nic. (jakkoliv uznávám, že lokálně to má značný význam) Nijak se mne to nedotýká, nepoškozuje mne to a prachy z toho také nekoukají (způsob, jak je vytřískat). :)

Chápu tvoje rozčilení, zkraje jsem pociťoval to samé a také jsem to dával najevo. Hele, proč to takhle široce rozpitváváš (že by nemoc z povolání? ;) :D) a nenapíšeš to rovnou? Fajn, tak ti admin bez dalšího bližšího zkoumání smazal otázku, no. To je toho. Mně to dělá už pěkně dlouho (jakkoliv musím uznat, že situace se lepší a většinu otázek mi smaže po zásluze – třeba za vulgarity, urážky, rasismus a podobné bezvýznamnosti). Nicméně mi maže i KOREKTNÍ a UŽITEČNÉ odpovědi (naposledy o tom, jak naistalovat Widle 10 a naprosto LEGÁLNĚ je aktivovat) – přesto jsem kolem toho nedělal moc velké cavyky.

Ok, tak ti otázky annas nesedí. Hele, i já ji píši, že její otázky jsou „na hlavu“ (což mi jistě potvrdí). A víš ty co? Napíše cca jednu za den, dva a pokud si mám vybrat mezi vytapetovanou stránkou od dusta8 otázkami typu: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/lze-kladivem-trvale-prodlouzit-prirozeni a otázkami od annas, tak na ty její se po záplavě výše uvedených doslova TĚŠÍM! Neříkám, že je to o technice, fyzice, čemkoliv mně blízkém, ale alespoň jde na ně odpovídat s humorem, kysele, neutrálně i vážně, každopádně jsou mnohem lepší, než https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/coca-cola-limonada-caj-rum-bum !

Jestli tu vydržíš, je DOST možné, že tě potká to samé co mě a TAKÉ po přívalu „dustoidních“ otázek budou pro tebe ty od annas doslova osvěžením. Takže jestli tě ještě ten výmaz bolí, hoď to za hlavu, venkoncem jsi už velký kluk, ne? Tudíž nedělej z toho drámo, život je krátký, tak proč si ho prznit? Hoď to za hlavu a jedeme dál! ;) :)

led

Frontinus, ďakujem.
Ďakujem za vaše slová. Vnukol ste mi myšlienku, námet. Nemôžte mi pomôcť s ním. Neviem, aspoň zatiaľ, ako pomenovať svojho hrdinu, ktorý používa vaše nádherné kombinácie slovných väzieb od spodiny spoločnosti až po vrcholné vedecké odborné pojmy. Možno by ste mi pomohli. Čo myslíte na jednoduché meno „Mráz“?
Ešte raz vám ďakujem za vašu pomoc.

Frontinus

led: „Mnoho citátov sa historicky pripisuje ich "tvorcom“ napríklad jeden z najrozšírenejších „Budiž svetlo“ sa pripisuje, pre mnohých fiktívnej postave, Bohu stvoriteľovi Zeme, skutočný autor týchto slov je neznámy…"
To se naprosto míjí s podstatou toho, co jsem napsal. Nemyslím si, že by vyžadovalo mimořádné úsilí pochopit, že mezi splýváním legend a úmyslným podváděním prováděným ve mnou uvedeným příkladech čistě za účelem zvýšit kredit kravině, je podstatný rozdíl.

led: „Dôležitejšia je myšlienka a vhodnosť použitia citátu, než hádka o autorstvo…“
To je ale zcela mimo podstatu dotazu. Dotaz byl na falešné citáty, úmyslně zfalšované, aby daly kredit nějaké hlouposti nebo trivialitě, a používané, aby si i hlupáci připadali jako lidé chytří. Protože tohle „vnucené autorství“ většinou dotyčnou oběť špiní.

led: „Skúste trochu porozmýšľať o tých vami nazývaných a zjavne aj tak chápaných nabubrelých rečiach, …“
To se míjí nejen s podstatou dotazu, to je směšná nabubřelost.

led

Froninus, hľadáte zádrapku, nie pointu.
Nie nadarmo sa hovorí „múdremu napovedz…“ zvyšok si už doplňte láskavo sám.

led

Froninus, hľadáte zádrapku, nie pointu.
Nie nadarmo sa hovorí „múdremu napovedz…“ zvyšok si už doplňte láskavo sám.

Frontinus

Kepler: „No ale jak mám poznat, jestli je nějaký citát falešný, nebo ne?“
U příkladů, které jsem napsal, to obvykle jde poznat celkem snadno. Skutečnému velikánovi je připisován naleštěný prd, nad kterým stačí jen chvíli přemýšlet.

Kepler: „U některých citátů je zřejmé, že jde o lidovou tvořivost. Třeba Murphyho zákony. Z poměrně malého souboru se stala stále rostoucí sněhová koule, která žije vlastním životem. Super! Jen tak dál!“
Jenže tady nejde o lidovou slovesnost, dokonce dělající si legraci ze sebe samy (jedním z Murphyho zákonů je i pravidlo, že autorem Murphyho zákonů není Murphy, ale někdo jiný téhož jména), tady je o úmyslné připisování hloupostí lidem, které spojování s hloupostmi očerňuje.
Záměrně jsem použil jen dva zábavné případy, dosti podobný přístup používají i například xenofobové, když připistují některé výroky např. Chruchillovi. V takovém případě není problémem „očerňování“ (např. ten Churchill rozhodně není žádný andílek), problém je zvyšování kreditu příslušných pindů.

Frontinus

aliendrone: „Chápu tvoje rozčilení, zkraje…“
To, co jsi předvedl, je jedna z forem dosti buranského argumentačního faulu – místo řešení meritu věci si vyfabuluješ motivaci, tu prohlásíš za podstatu a tuto řešíš, abys místo jakkoliv věcné připomínky zaexhiboval.

Zejména v kontextu tvého prvního odstavce je tvoje logorhea skutečně směšná.

aliendrone

Otázka zněla JEDNOZNAČNĚ:

„Co si myslíte o používání falešných citátů?“

To, co si o tom myslím jsem dostatečně popsal hned v prvním odstavci. Možná bys měl začít uvažovat o tom, zda-li bys neměl následovat své vlastní rady a naučit se číst a chápat text. Není mi jasné, proč ti to musím ZNOVU opakovat.

Chápu, že takovou maličkost (jako celý odstavec) je možné přehlédnout… no, teď už vím, že to není jen možné, ale JISTÉ! ;) :D :D

Co se týká zbytku mé odpovědi, inu – přiznávám, že je to jen můj dohad, který jsem ovšem uznal za nutný dodat. (I když se ti to nelíbí, ale na to já hádej co!? ;) :D)

Měl bys ale vzít v úvahu, že zdejší osazenstvo NEJSOU vyděšená medická ucha modlící se o zápočet, ale životem značně ošlehaní jedinci, kteří si dokáží spočítat odkud vítr fouká. Ostatně to kopání, které kolem toho provozuješ, je DOSTATEČNĚ výmluvné. ;) :D

Takže klidně pokračuj ve své terminologické elokvenci, ale drž při tom linii – buď tu akademickou nebo lidovou mluvu. Víš, chvíli psát termíny jako „pindy“ a kousek jinde „logorhea“ je FAKTICKY jako modrá košile se zeleným sakem a fialovou kravatou. Víc vkusu chlape!

BTW -líbí se mi přívlastky, kterými (nejen) mne a mé texty častuješ, díky. Zajisté bych mohl být štědrý a revanšovat se (hned z první mne napadá KOMICKÝ ;) :D :D) ale jsem lakomec, takže máš smůlu. Se zajmem, možná i s trochou očekávání (doufám ve zlepšení) se těším na další. ;) :D :D

annas

aliendrone, děkuji. A.

Frontinus

Poděkovat za takové nabubřelé použití několika faulů najednou může jen něco hodně nepěkného.