Aaron

Co si myslíte o potkanech?

Musim se přiznat, že mě fascinuje příroda. Déšť, vítr, všechny ty zvuky a „obraz“ toho, jak to vypadá. Vyvolává to respekt a má to své kouzlo – totéž zvířata. Líbí se mi varani, krokodýl, medúzy… fascinují mě všemožná zvířata. Ale mám v plánu si pořídit potkana, možná dva.
Už jistou dobu nad tim silně uvažuji a úplně mě dojímá, jak furt natahují čumáčkem, čmuchaj, vypadaj jak miminka. Má někdo z vás potkana? Nějaké zážitky, rady nebo tipy ohledně potkanů? 🙂

Nejlepší odpověď
led

Nemáme ich radi v potrubiach, šokujú nás v tmavých chodbách a uličkách, ale sú potrební na udržanie rovnováhy života.

Z praxe: Svojho času v Cvernovke zlikvidovali potkany. Bolo že to radosti a oslavy. Až do chvíle, kým sa nepremnožili švábi a rusi, ktorí stratili svojho prirodzeného nepriateľa. Boli všade, verejne, bez strachu, ako prvomájové sprievody, sa producírovali po stoloch, kradli v šuplíkoch schované desiate, či iné dobroty a robili ďalšie neplechy. Hneď na to sa zdvihol hlas ľudu „Vráťte nám Potkana“ a s veľkou pompou uviedli na Trón strateného Kráľa Potkana a ekologická rovnováha sa obnovila.

Další odpovědi
MichaelOffic

Choval jsem doma potkana a jsou roztomilí :)
Taky poznají že se bude dávat jídlo podle zvuku :)

yuko

Měla jsem dvě miminka, ale potkanům se nepodobala:-)
Pokud se Ti potkani líbí, tak si je pořiď.

Kepler

Obdivuji tato zvířátka pro jejich schopnost přežití, ale jako domácího mazlíčka bych si radši pořídil zablešenou veverku.

dr.luha

Jsou roztomilí a přátelský, ale musíš se smířit s častým loučením. Mají krátkou dobu života. Samci se hodí akorát na chov, protože kudy jdou tudy značkují cestu močí.

Dochy

Měli jsme „potkaničku“ a podle mně super. Oproti jiným drobným zvířátkům (pokud mohu soudit na základě zkušenosti s jednou potvůrkou a letmou zkušeností s jinou drobotí) jsou hrozně společenští, chytří, hraví, přátelští. Bohužel, je fakt že přežijí tak cca 2 roky ☹

Ještě doplním pár zkušeností: 2× jsme s potvůrkou byli i na vodě a šlo to. Ale popravdě až tak moc to nedoporučuju. Dojíždění s ní poměrně v pohodě. Když jsme jeli vlakem tak i lidé do kterých byste to neřekli většinou docela změkli (a nebylo to děsem, měli jsme ji většinou v průhledné přepravce) a šla ven. Když nás z vlaku kvůli výluce vyhodili v 20st mrazech a nechali nás víc než půl hodiny čekat na autobusy, pustil jsem ji do tepla pod košili. Oběhla dvě kolečka kolem pasu a usnula.

Nevím o tom, že by samci byli větší „prasátka“ než samice.

Bacha, mají tendenci okusovat věci. Docela rádi mají kabely, čalouněné sedačky apod. (po potkanici jsme měli králici a v tomhle si nemají co vyčítat)

Dají se (alespoň u nás s tím nebyl problém) naučit na „toaletku“ (jeden kout v kleci)

Potřebují pohyb a schovávačky.

Potřebují společnost (doporučuje se chovat alespoň dva sourozence, pokud možné stejného pohlaví). My jsme měli jen jednu samičku (nějak se k nám dostala tuším jako poslední z vrhu, když sešlo z prodeje) a podle mně v pohodě. Stejně ji měl skoro pořád někdo na klíně nebo na rameni (pokud neprozkoumávala a necupovala byt)

Podle mně nijak nesmrdí a jsou docela čistotní (samozřejmě klec je třeba uklízet). Ošklivý také nejsou. Nechápu proč někteří mají ty předsudky zrovna proti potkanům a pak se jdou mazlit s myškou (nic proti myškám).
Nejsou tak výrazně noční nebo soumrakový jako někteří další drobní hlodavci. Nebude pištět ve 4 ráno jako morče.

HankaKCB

Chovám potkany už více než 5 let. Ze zkušenosti mohu doporučit lidem, kteří nechtějí zvířátko jen na mazlení, často sezení u jejich klece využívám místo televize :) Jsou poměrně nenároční na chov, ovšem je tu jedna zásadní věc, kterou nikdy nesmíte podcenit – jsou nesmírně sociální. Nikdy si tedy nesmíte pořídit jen jednoho, takový život je pro ně utrpením, a to jak u samců tak u samic. Zároveň velmi nedoporučuji pořizovat si pár, nejen, že samici velmi vyčepává neustálé rození potomků, ale ani vztah mezi samcem a samicí není nijak pohodový.
Takže ve zkratce – potkánky ano, jednoho nikdy. Skupina může mít mnoho členů, doporučuji 3 – užijí si spolu nejvíce zábavy a mají na sebe silné vazby :) Hlavní je mít pro ně prostornou (min. 60×50×40cm), dobře vybavenou klec (hamaky, košíčky, patra, tunely…) a kvalitní krmení (viz. např. rodentia.cz) :) Pokud budete mít jakékoliv dotazy, klidně mi napište zprávu :)

CR chess2017

FUJ

malejmaty

Potkani jsou nechutné hnusné potvory. FUUUUUJ.

Admin2

Několik stránek zkušeností s potkanem.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=potkan%20v%20by­t%C4%9B