Co si myslíte o pasivním kouření v rodině -rodiče-otec kuřák, nastávající matka/v2trimestru/ odnaučená kuřačka?

Nejlepší odpověď
Pájo

Vliv pasivního nebo aktivního kouření v těhotenství na plod nebo později pasivního kouření dítěte byl již prokázán v mnoha studiích.

  • v současné době je přibližně 8–9 % těhotných žen aktivními kuřačkami
  • 36,6 % žen pasivními kuřačkami
  • děti matek, které byly během těhotenství vystaveny pasivnímu kouření nebo kouřily, se rodí asi o 150 g lehčí, což je výrazný hendikep pro jejich další život
  • riziko samovolného potratu je zvýšeno asi o 50%
  • perinatální úmrtnost (tj.úmrtnost v rozmezí 20. týden těhotenství až 28. den po porodu) je zvýšena o 50%
  • aktivní kouření matky a vystavení dítěte pasivnímu kouření po narození zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence 2,5 – 3,5krát

Takže je to problém…
Doplňuji:
To arygnoc:

to nejsou statistiky typu zjišťování veřejného mínění, kde se s tím mohou dělat „psí kusy“.
…ale výsledky kontinuálních (v řadě případů stále běžících) klinických studií na velkých skupinách pacientů (desítky tis. lidí)… proto jsou získávána významná statistická.

Další odpovědi
terry

A ta matka, kolik a jak silné kouřila?
A kouří se všude, nebo třeba jen na balkoně?

arygnoc

nic.
generaci – dvě zpátky matky kouřili běžně a naše generace je i tak zdravější jako ta dnešní.
takže to nebude (asi jen) kouřením.

pájo:

není to problém.
se statistikami se dá dělat ledacos.
takže (podle mne): blud, nikdo neprokázal, neprokazuje a neprokáže, že jsou to následky kouření, výsledky těch studií jasně hovoří, že „asi“. (ale – nehájím tímto, že by ženy měli v těhotnosti kouřit, mám, jak je výše, neutrální postoj)