autacek

Co si myslíte o nápadu, že by letošní maturanti měli dostat maturitní zkoušku zadarmo jen na základě předchozích známek?

Nejlepší odpověď
svehel

Ano, úroveň maturit není kdovíjaká a většina studentů by tak jako tak prošla, ale rozhodně nesouhlasím s tím, že se jedná pouze o formalitu. Studenti mohou bez maturity přijít o svůj první zážitek intenzivního a dlouhodobého učení a s tím spojeného tlaku, stresu (kdy mají šanci si vypracovat vlastní individuální strategie učení, „naučit se učit se“, vytvořit si účinné strategie vyrovnávání se s probíhajícím stresem, najít v sobě motivaci, …). Pro někoho může maturita sloužit i jako jakýsi „rituál dospělosti“.
Tohle všechno bude pak podle mě studentům velmi scházet na VŠ, kde první zkouškové pro ně bude (v porovnání s běžnými testy a zkoušeními na SŠ) velice náročnou zkušeností. Přechod mezi střední a vysokou školou bude příliš velká změna bez „mezikroku“ ve formě maturity, s níž by byla změna více pozvolná.

Další odpovědi
Filip97

Jak to myslíš zadarmo? To jako že jsme ty 4 roky nemuseli chodit do školy a hlídat si známky? Já myslím, že je to adekvátní řešení. Ani předchozí ročníky nikdo nenutil maturovat za stavu zavřených škol, za vyhlášené nouzi České republiky a za celorepublikové karantény.

Hlada

Myslím, že je to dobrý nápad. Maturita je stejně jen jakési slavnostní zakončení a o znalostech mnoho nevypovídá.
Ostatně úroveň dnešních středních škol je tak chabá, že pro praktický život je to už málo významný dokument.

Arne1

Dal bych jim to jako časově podmíněné – max na 5 let. U těch co půjdou na vejšku to po dostudování stejně nemá smysl. A ti ostatní by si museli v dané lhůtě udělat klasickou maturitu.

Edison

Já to teda slyšel kapku jinak: Testy budou.

Takže… ono to chce vnímat informaci celou a ne z toho jen tak něco vytrhávat.

Mc Merkurion

… no, vzhledem ke kvalitě našeho školství je to fuk …
… bylo by dobré, kdyby to bylo nějak rozlišeno …
… a co vysokoškoláci, taky jim dáme diplom jen tak ???

Mc Merkurion

@Filip97: … jo, a každej den jste se učili viď, všichni to pak doháněj o svaťáku, nech si pohádky pro děti …

Filip97

Ano, každý den jsem se učil. Učitelé na nás vyvíjeli velký tlak, abychom se průběžně učili učivo k maturitě, jinak by nás k ní ani nepustili. Možná nebudem muset jít na takové to slavnostní zakončení v podobě zkoušek, ale rozhodně bych tomu neříkal maturita zadarmo.

quentos

Filip97: nenapíšeš čárku před „že“, seš schopnej napsat „Česká republika“ s malým č, a chceš maturitu jen tak? No ty vole…