Frontinus

Co si myslíte o maskované vulgaritě?

Existují lidé, kteří si myslí, že když vulgární obsah skryjí za opisy, jména či například méně známá synonyma, najednou to vulgární není. Myslíte si, že skutečně vulgární nejsou?

Dovolím si být současně návodný a napíšu svůj názor: Já si myslím, že takový člověk se chová jako ještě větší hulvát než ten, kdo je prostě zvyklý se přinejmenším ve vypjatých situacích vyjadřovat dejme tomu extrémně zemitým jazykem. Takový „kryptovulgarista“ totiž o svém hulvátství pečlivě přemýšlí, rozvíjí sprosťárny a spojuje je s důrazem na co nejhorší nadávku. Když to někoho baví, je to na místě a mluvčí dokáže polknout i dávku vlastní medicíny, proč ne. Z toho, že někdo úmyslně nepoužívá jazyk čítanek, vyvozují něco zásadního jen ubožáci, kterým nic jiného než útoky na jazyk k udržení iluze vlastní nadřazenosti nezbývá. Co je ale podle mého skutečně hloupé a vypovídá hodně nepěkného je to, že se objevují lidé, kteří si myslí, že když jim z klávesnice nepadají hovna ale exkrementy, jsou vzorem slušného chování. Podle mě jsou takoví lidé nejen hulváti, ale i pokrytci.

OT poznámka: Docela by mě zajímalo, jestli se najde – abych se podržel tématu – duševní trpaslík, který bude tuto otázku pokládat za vulgární a jako takovou ji zkusí nahlásit.

Nejlepší odpověď
dubraro

Použití vtipných opisů a náznaků místo prvoplánově vulgárních slov je znakem sarkasmu. Je k tomu potřeba určité inteligence a jazykové obratnosti. Urážlivý potenciál to má stejný (pokud je cíl urážky schopen ji vůbec dešifrovat) ale je to mnohem hůře žalovatelné. Nejvyšší dokonalost má taková sarkastická urážka či kritika, kterou pochopí všichni zúčastnění kromě cílové osoby.

Další odpovědi
Kepler

Já nerozlišuji mezi lidmi, kteří používají jen vulgární slova a těmi, co jsou vulgární i když se vyjadřují spisovně. Pro mně jsou prostě jen vulgární a politováníhodní. Ať už je to dlaždič, nebo intelektuál.

Kelt

Podle filosofie záleží na obsahu a ne na formě. Takže když někomu řeknu, že je vůl, nebo býk zbavený varlat, je to stejné, ale to druhé předpokládá určitou slovní zásobu a znalost. Podobně idiot a připomínat Dostojevského je podobné. Jsou situace, kdy reagujete, ani nepřemýšlíte. Když jsem začínali chodit s manželkou, snažil jsem se nemluvit sprostě, ale zrovna mne na koupališti štípla vosa, takže jsem nepoužil přenesené výrazy.: / Zatáčka (německy) a Do zadní části těla/ ale jadrnější výrazy.