Avatar uživatele
Registrovaný

Co si myslíte o čištění zubů? Je to záležitost jen několika předešlých desetiletí či století?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Co se týče kartáčku tak, jak ho známe dnes, tak ano, ten byl patentován až v 19. stol. Jináč nástroje na čištění zubů mají dlouhou historii - už v roce 3500 př. n. l. byly v Babylóně užívány cucací dřevěné tyčky, na jednom konci zostřené (tento konec zastával funkci dnešního párátka, takže se za ty tisíce let ani moc nezměnilo). V Číně byly známy už v r. 1500 př. n. l.
Běžnou součástí života se v Americe kartáčky však staly až kolem roku 1845.
Doplňuji:
A co si o tom myslím? Dobrá věc ;{)> jen je škoda, že to - obzvláště v ČR - děláme blbě, jak mě poučila zubní hygienička. Ale lepší než kopanec do zadku

Zdroj: http://www.ehow.com/facts_4868 562_history-toothbrush.html

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Staří Římané rovněž měli v péči o zuby své preference. Plinius mladší (61-113 n.l.) tvrdil, že používání supího brka jako párátka způsobí zápach z úst, ale že používání dikobrazího ostnu je přijatelné, protože "zpevňuje zuby".

Naproti tomu Řekové byli daleko pokrokovější. Ve třetím století před naším letopočtem radil Aristoteles Alexandrovi Velikému čistit si každé ráno zuby "tenkým hrubým plátýnkem." Používání plátna k čištění zubů je zaznamenáno ještě roku 1602, kdy William Vaughan ve spise Patnáct cest k ochraně zdraví uvádí, že aby zuby "zůstaly bílé a nezkažené [lidé by měli] proplachovat ústa po každém jídle, spát s neskousnutými zuby a ráno použít kus plátna a čistit zuby zepředu i zezadu."

V patnáctém století bylo v Evropě čištění mezi zuby ostrými předměty obecně přijímáno, dokud nepřišli filozofové s výstražným upozorněním: " Nožem se v zubech nešťourej, ale vezmi sobě dřívka či jiné čisté věci neb jen tak sobě újmy nezpůsobíš."

A shodou okolností to byli právě Angličané, kteří dali v roce 1780 světu první moderní zubní kartáček. Rukojeť byla zhotovena z kosti a do provrtaných otvorů byly navléknuty žíně.

Kartáček se dostal do Spojených států a v osmdesátých letech devatenáctého století; jako výborné rukojeti se osvědčily ručně vyřezávané a opracované kravské stehenní kosti a dlouhé......
dál čti v odkazu

http://www.oralb.com/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3287
Zlatý quentos 1446
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1026
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 683
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.