Rokio

Co si myslíte o agresi duševně zdravých vůči psychicky nemocným?

Je dokázáno, že většina psychiatricky nemocných pacientů není společnosti nebezpečná. Dokonce platí, že v průměru duševně nemocní páchají méně často trestnou činnost než zdraví lidé. Samozřejmě porovnávám stejný počet psychicky nemocných a stejný počet psychicky zdravých.

Za zmínku také stojí fakt, že pouze jedna setina psychotiků (pouze jedno procento) je nebezpečná společnosti.

Přesto se zdraví lidé koukají na lidi s papíry na hlavu skrz prsty a nejraději by ty nemocné, kteří se nechtějí léčit, poslali do ústavů.

Co říkáte na tuto agresi zdravých lidí vůči psychicky nemocným?

zdroje: kniha Kdo je tu vlastně blázen (autorem je psychiatr, kterého obdivuji) a články o duševním zdraví na internetu

Nejlepší odpověď
Ametyst

V tomhle rozhodně obviňuju masmédia: Když se stane násilný trestný čin a spáchala ho osoba psychicky nemocná, pisálkové se případu nemohou nabažit, omílají ho dokola. Společnost si potom podle jednoho případu udělá obrázek o všeobecné nebezpečnosti takových lidí. Jestli někdo rozděluje společnost, pak jsou to masmédia.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… znám fůru lidí, co maj papíry na hlavu a jsou vcelku normální …

… nenormální je neustále omílat jedno téma dokola …

… „… nejraději by ty nemocné, kteří se nechtějí léčit, poslali do ústavů …“ >>> jestliže tito lidé na svoji nemoc berou nějaké státní příspěvky (ID, nemocenká), je jejich povinností se léčit a jestliže si toho nejsou vědomi, riskují, že jejich nemoc se zvrtne a pak mohou být i nebezpeční (vím o čem mluvím) a tudíž je potřeba je léčit ústavně, i třebas soudem nařízenou léčbou …

zjentek

Vůči psychicky nemocným by něměl být zdravou společností vyvíjen žádný tlak a agrese, DOKUD nám zdravým „nekakají“ přímo na hlavu. Čili konkrétně tebe se úvaha netýká.

Bobek 2

Občas je nebezpečný každý člověk, protože nejen každá duševní nemoc, ale i každá lidská vlastnost má svoje rizika. Flegmatik může něco zanedbat, cholerik vybuchnout, melancholik se zasní a sangvinik bude povrchní…

Iracionální a přehnané paušalizující předsudky (i vůči psychickým nemocným) mají většinou hloupí a mentálně omezení lidé. I hloupost je ovšem svého druhu duševním postižením, tak buďme i vůči těmto duševně nemocným lidem chápaví a tolerantní. Prostě se bojí něčeho, čemu nerozumí a s čím nemají zkušenost. V normálním životě to jinak mohou být třeba taky docela milí lidé.

A jinak je to člověk od člověka. Někdo s psychiatrickou diagnózou může být prostě jen takový trochu zvláštní, nebo měl jenom někdy nějakou epizodu, kdy byl nějak mimo, ale jinak může být třeba i sympatický a ta „nemoc“ může být druhou stranou mince nějaké dobré vlastnosti, kterou má – psychotik třeba může být inteligentní a tvůrčí, spousta autistů je taky v životě docela úspěšných atd. Ale, přiznejme si to, některé duševní vady můžou člověka dělat docela nepříjemným a pro ostatní to může být docela zátěž. Totéž se ovšem může stát i spoustě lidí bez psychiatrické diagnózy.

Rokio

Ametyst: To jsou přesně moje slova. Takhle masmédia škodí duševně nemocným. Jeden schizofrenik někoho zabije a hned se většinová společnost myslí, že všichni (nebo drtivá většina) psychotiků je nebezpečná společnosti a přitom to není pravda.

Bobek 2

Ber to tak, že tyhle názory mívají většinou hlupáci a omezenci, a to je taky vlastně taková duševní nemoc, nebo spíš postižení. A většina hlupáků ani není moc nebezpečná společnosti, spousta z nich jsou dokonce docela milí a sympatičtí lidé, a mnozí dokonce mají tolik pokory a sebereflexe, že si nehrají na chytré. Jen někteří jsou protivní a nesnesitelní, ale svým způsobem za to taky „nemůžou“.

Do škatulky „duševních nemocí“ se dává spousta nejrůznějších, třeba i navzájem docela protikladných stavů. Samozřejmě ovšem psychotikům hrozí většinou jiná rizika než třeba depresátům, neurotikům, maniakům, psychopatům, dementům, sexuálním deviantům a bůhví jaké další škatulky a nálepky ještě existují. A přitom spousta těch lidí se třeba jen narodila ve špatné zemi a špatné době, a kdyby se narodili do jiného prostředí, tak by se třeba naopak jejich odlišnost mohla projevit jako přednost. Psychotik by byl respektovaným šamanem a vizionářem, citlivý a vnímavý člověk by neměl deprese ani neurózy, dement by byl šťastným a milovaným pasáčkem vepřů atd. Tak jako dnes nikdo nemusí mít mindrák z toho, že je třeba levák nebo zrzek.