sejtanka

Co si mám představit pod pojmem"kanovník"?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Kanovník je duchovní (kněz), příslušející ke katedrální kapitule nebo ke kapitulnímu chrámu nebo také označení pro kněze vykonávajícího slavnostní liturgické funkce v určitém kostele.

Další odpovědi
panenka

Duchovní, příslušející ke katedrální – kapitule nebo ke – kapitulnímu chrámu. Od 4. do 8. stol. označení – kleriků, kteří žili ve městech a vedli společný, čili kanonický život v katedrálním domě podle – řehole podobné řeholi mnišské (sv. Eusebius z Vercelli, sv. Augustin, Crodegang z Mohuče). Odtud vzešly kapitulní – katedrály. V 9. stol. Karel Veliký nařídil všem – klerikům společný život a Ludvík Zbožný všem – chrámům přikázal řeholi Almaria z Mohuče. Tak vznikly kolegiátní kapituly. Společný život ovšem netrval dlouho, protože nejdříve – biskup a pak klerikové si oddělovali svůj podíl ze společného majetku nebo alespoň příjmy, které z něho zřetelně vyplývaly, a začali žít na svůj účet. Tak vzniklo rozlišování mezi kanovníky řeholními a kanovníky světskými: první vedli společný život a byli vázáni – sliby, druzí nikoli.

Zdroj: http://www.ien­cyklopedie.cz/ka­novnik/

Miroslavst

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­novn%C3%ADk