Co se zbývající dovolenou

Dobrý den, přítelkyně pracuje
jako učitelka, ale od 22.3. je doma na PN-rizikové těhotenství a vypadá to tak, že doma zůstane až do porodu.Chtěl bych se zeptat. Ze zákona má nárok na 40 dnů dovolené a termín porodu je stanoven na začátek října. Zůstane jí tedy celých 40 dnů (nebo to bude vzhledem k těhoteství a datu
porodu zkráceno)? Mohla by je vybrat v době prázdnin? Pokud by se tedy dovolená krátila, na kolik dnů dovolené by v jejím případě měla nárok?

Odpovědi
standa

NÁSTUP na mateřskou dovolenou nemá vůbec žádný vliv na zákonný nárok na dovolenou dle § 213/3 ZP.

Takže nechť přítelkyně běžným způsobem čerpá dovolenou o prázdninách. Pak bude pár měsíců pracovat a pak nastoupí na mateřskou…

Po skončení mateřské dovolené je však žádoucí, aby přítelkyně požádala zaměstnavatele o čerpání zbytku nečerpané dovolené z r.2010.

A na rodičovskou dovolenou pak přítelkyně nastoupí až po ´vyčerpání´ toho zbytku řádné dovolené…

Jambalaya

Dle § 223 zaměstnavatel zkrátí dovolenou za prvních neodpracovaných 100 dnů PN o 1/12 a dále za každých neodpracovaných 21 dnů o další 1/12. Dovolená bude krácena až do nástupu na MD. Po dobu MD se dovolená nekrátí. Po ukončení MD musí zaměstnavatel na základě žádosti zaměstnance dovolenou proplatit.

Michálek1245

Zaměstnavatel by to měl ze zákona vyplatit. Nicméně to je samozřejmě takové řešení přes čáru. Chápu, že těhotenství a rizikové obzvlášť si člověk nenaplánuje. Nicméně i tak doporučuji si prostě nenechávat zbytečně moc zbývající dovolené. Raději si zajistěte cestovní pojištění a vyrazte někam na dovču. I kdyby to mělo být třeba na dva dny. :)