Usoman

Co se stane v budoucnosti stane s územím České republiky z geologického hlediska?

Vím, že Afrika se srazí s Evropou a po zániku Středozemního moře nás bude posouvat dál na sever, ale co to znamená? Budeme tu mít druhé Himaláje nebo budeme jen novou Sibiří. Docela by mě zajímalo jak by vypadlo naše území z geologického i podnebného hlediska například za 50, 100 či 200 milionů let.

Nejlepší odpověď
fcoop

Kontinenty volně plavou po žhavé hladině magmatu a tak můžeme očekávat, že za 50 milionů let vyroste na místě Středozemního moře obrovské pohoří, sahající od středu Evropy po Perský záliv. Kalifornský poloostrov se posune na sever, stejně jako Antarktida , která přijde o svůj ledový krunýř. Vlivem vytvoření nových zón, kde se budou zemské desky setkávat, se probudí sopečná činnost na Americkém kontinentu, v Asii i v Evropě. Vlivem tání polárních ledů stoupne hladina světových oceánů a moří o více než 100 metrů. Zmizí všechny pobřežní oblasti a dosavadní svět přestane existovat v podobě, v jaké jej dnes známe. Za dalších 200 milionů let se Severní Amerika a Evropa srazí s Afrikou a Jižní Amerika se setká s Indonézií. Vznik nového superkontinentu bude mít samozřejmě dalekosáhlé důsledky v pozemském klimatu a jako nepravděpodobnější se jeví skutečnost, že Země bude mít stejnou podobu, jako v době, kdy se po jejím povrchu proháněli dinosauři. (Net)
============
Z toho tě hlava bolet nemusí.
I když lidský druh zmizí,je celkem jisté,že někde jinde – někdy jindy – vzniklo-vzniká- vznikne jiný život.
Vesmír je téměř nekonečný – kdyby jsme byli jediní – nebylo by to plýtvání místem?

Další odpovědi
McArthur

Za tu dobu se může stát mnohé včetně toho, co popisuje „fcoop“. Naše planeta ale jednou za čas mení polaritu, tj. změní se poloha severního a jižního pólu. Klidně se může stát, že severní pól bude v dnešní Africe a my se tak dostaneme do tropů a už nebudeme jezdit na dovolenou k moři, protože to bude začínat tam, kde dnes končí severní úbočí Krkonoš, Krušných hor apod. (my se toho nedožijeme, takže si to neužijeme).