zjentek

Co se stane se zakysanými mléčnými produkty pár týdnů po jejich expiraci?

Proč si myslím, že podmáslí, kefír, kyška, jogurt/lassi, zakys. smetana a několik podobných produktů bez příchutí jsou řekněme měsíc po expiraci na tom s čerstvostí/po­živatelností pořád stejně, jako před expirací? A mohu se taky nemýlit?

(V lednici mám zapomenuté plato zakysmetany a když jsem jednu z nich po měsíci expirace otevřel, vypadá dobře/zdravě… vlastně od pohledu svádí k tomu ji jíst! Nikde žádná „voda“, žádná jiná žblemta, nic.)

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Občas se nám také stane, že nějaký zakysaný výrobek v lednici „zazdíme“ a prošvihneme expirační dobu. A tak už jsem spořádal i jogurt cca 2 měsíce po. A pokud je vzduchotěsně uzavřený (nebyl otevřen), vždy byl OK a nikdy jsem neměl ani průjmové problémy. I když jsem si je sliboval, neboť „byla potřeba“. 🙂
Rovněž zakysaná smetana a manželka ji použije pro přípravu omáčky a podobně, nikdy nebyl problém.

Další odpovědi
marci1

Dají se jíst. Trvanlivost těchto produktů zajišťují příznivé bakterie a kyselé pH. Můžeš je proto sníst, i když jsou několik dní prošlé. Ovšem pokud mají výrazně vypouklé víčko, vyhoď je. 🙂

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.