Vosic

Co se stane s Uranem U235 během jaderné reakce při teplotě 600 stupňů Celsia?

v Nekecej bylo, že to ví každý, ale my se tu nějak nemůžeme shodnout :)

Odpovědi
Dr. CRYO

Dovolím si citovat:
Neutron pronikne do jádra uranu, je absorbován a tím se předá tomuto jádru tolik energie, že se rozkmitá a rozdělí se většinou na dva odštěpky, které se od sebe velkou rychlostí vzdalují. Jsou však velmi brzy brzděny nárazy o okolní atomová jádra a jejich pohybová energie se mění na energii tepelnou.

Při rozštěpení jádra uranu se rovněž uvolní dva až tři rychlé neutrony. Aby se zvýšila pravděpodobnost štěpení dalšího jádra, musíme tyto neutrony zpomalit (moderovat) pomocí srážek s moderátorem (často se používá voda, která slouží současně jako chladivo).

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/%C5%A0t%C­4%9Bpn%C3%A1_ja­dern%C3%A1_re­akce