Peeka

Co se stane s penězi (dobírkou) na poště, když je odešlu a druhá strana si je nevyzvedne včas?

Takže kupovala jsem od slečny učebnici na dobírku, balík obdržela, zaplatila. Jenže slečna/pošta zaměnila údaje a peníze přišly zase zpátky mně. O tom jsem ale nevěděla, nic si nevyzvedla. Slečna chce peníze zpátky, ale já nevím, co teď dělat, protože ta lhůta už uplynula. Co teď?

Nejlepší odpověď
anonym

Cely problem si rozdelime do mensich problemu.

  1. uzavrela jsi kupni smlouvu. Obdrzela jsi zbozi, mas povinnost zaplatit kupni cenu.
  2. protistrana nedostala plneni (penize).
  3. pokud nekomu vznikla skoda, je opravnen ji vymahat.

Ad 1), tam neni co resit.

Ad 2), prodavajici ma dostat penize a to se nestalo. Over si ze mas udaje k platbe spravne a posli penize znovu (viz dal).

Ad 3) za vzniklou skodu odpovida ten, kdo ji zpusobil. Pokud se spletl prodavajici, jde to na jeho vrub. Oznam mu, ze si ponechavas ucelne vynalozene prostredky (poplatek poste, jizdne…) a zaplat rozdil.

Jestlize jsi chybovala ty nebo posta, muze prodavajici vymahat skodu po tobe.

Jestlize chybovala posta, zaplat celou castku a skodu (vc. toho, co muze byt vymahano po tobe) muzes vymahat po poste.

Nejsem pravnik.

Další odpovědi
McArthur

I když Ti peníze přišly zpátky, tak Ti nepatří. Domluv se se slečnou, jak jí peníze předáš. Ideálně to udělej tak, abys měla doklad, že jsi peníze předala či odeslala.

Abys nebyla škodná, máš nárok na náhradu vynaložených nákladů, protože to není Tvá chyba. Tj. pošleš-li peníze složenkou, odečteš od odesílané částky vynaložené poštovné. Pošleš-li peníze převodem na účet, odečteš si poplatky za položku, pokud je Tvoje banka ještě účtuje. Samozřejmě ji o tomto předem informuj a pokud nesouhlasí, tak ji odkaž na Občanský zákoník.

Hans51

Pokud jste si peníze nevyzvedla, pošta by měla informovat dotyčnou slečnu. Celá situace je ve vztahu slečna X pošta, Vás do toho zatahovat nemůže.

to McArtur:

krásná odpověď, kdyby byla alespoň desetina odpovědí zde na serveru téže kvality, hned by byl svět hezčí 😉 díky!

Lamalam

Pošli jí to složenkou.

anonym

Hans51: možná „krásná odpověď“, ale silně zavádějící. Bez znalosti toho, kdo udělal chybu, není možné říct, po kom se má škoda vymáhat. Takto přímočarým postupem by tazatelka mohla nepěkně narazit a žaloba na ní by stíhala žalobu.

Hans51

Ano, uznávám, že odpověď byla zjednodušující.

Ale žaloba by stíhala žalobu? To ne. Podání žaloby zakládá překážku litispendence, tedy není možné, aby o té samé věci bylo zároveň rozhodováno ve dvou řízeních. Takže určitě ne žaloba za žalobou.

Navíc, slečna psala, že kupovala učebnici. Předpokládám, že její cena byla v řádech stokorun. Do sporu o takto nízkou částku bych určitě nešel.

Peeka

Tak nakonec slečna podala reklamaci na poště a ta jí peníze vydá (protože jsem si je nevyzvedla), takže se to snad vyřeší vlastně úplně beze mě. Omlouvám se za laický popis situace, ale já takhle kupovala něco na dobírku poprvé v životě. Samozřejmě bych si peníze nikdy nenechala schválně. Nejvíc jsem se bála toho, že by peníze propadly poště, když lhůta už vypršela.

anonym

Pokud jde o právo, je lepší nepředpokládat nic. Cenu učebnice neznáme, může jít do tisíců (a ani to nehraje roli, smluvní povinnost je daná a domáhat se jí můžu i kvůli koruně. Není problém navrhnout soudu, aby náklady nesla protistrana).

Může tedy přijít žaloba na splnění smluvní povinnosti. Může přijít žaloba na vydání bezdůvodného obohacení. Může přijít žaloba na ochranu osobnosti. Může přijít hned několik různých žalob, podle toho, jak se situace vyvine. A ve všech by klidně mohla být protistrana úspěšná a pokaždé požadovat náhradu výdajů.

Ačkoli se mi problém zdá bagatelní, jsou to peníze tazatelky, zaslouží si celou informaci, ne jen půl.

Hans51

Pokud byla uzavřena kupní smlouva, jedinou možností je podat žalobu na plnění.

Nárok na vydání bezdůvodného obohacení vzniká v případě, kdy bylo plněno bez právního důvodu (jak ostatně název napovídá; typicky pokud omylem pošlete peníze bankovním převodem na účet někoho jiného). V případě, kdy prodávající dostojí své povinnosti předat zboží a kupující nesplní svoji povinnost zaplatit za něj kupní cenu, nejedná se o bezdůvodné obohacení, neboť je zde důvod dán (kupní smlouva).

V občanskoprávním řízení existují v základním členění pouze tři druhy žalob (statusové, na plnění a určovací). O celé řadě žalob tedy rozhodně hovořit nelze.

Vůbec si však nedovedu představit spor v rámci ochrany osobnosti, kdy by žalobce tvrdil újmu na osobnostních právech způsobenou neplněním kupní smlouvy a unesl by důkazní břemeno.

anonym

Že si to neumíš představit ty, to neznamená, že to možné není. Já si to dovedu představit.

Ale asi máš křišťálovou kouli, že víš, jak se situace bude vyvíjet.

Peeka

Díky za radu, jenže já ty peníze zkrátka nemám – nevyzvedla jsem si je a vypršela lhůta vyzvednutí, protože slečna se ozvala až teď, po měsíci. Ty peníze má tedy pošta.

anonym

Zaplatit a požádat poštu o vydání. V právnickém jazyce se tomu říká „bezdůvodné obohacení“ (bez právního důvodu).