Matessiler

Co se stane s ledem, který dáme do vody, ještě než se rozpustí?

Nejlepší odpověď
orwell

Na to je vcelku jednoduchá odpověď: led, který dáme do vody, ještě než se rozpustí, tak plave. A to tak, že cca 0,1 objemu je nad vodou a zbytek pod vodou.

Další odpovědi
Kelt

Je to sice školní úloha, která se tu neřeší, nicméně zkusím odpovědět.
Vše probíhá tak, aby bylo dosaženo teplotní rovnováhy. Musíš vědět kolik máš toho ledu a kolik je vody a jakou má ta voda teplotu. Pak je třeba zná nějaké hodnoty, které najdeš v tabulkách, jako je skupenské teplo tání ledu, a jiné. Mohou nastat případy že –

  1. všechno zmrzne na led,

2)vše se rozpustí

  1. vše se vypaří

Taky záleží na tom, zda máš soustavu otevřenou nebo uzavřenou, nebo izolovanou a když máš otevřenou soustavu – dáváš led do kýblu s vodou, jaká je kolem teplota.

Dochy

Kelt: Také se nemusí stát vůbec nic. Ale pokud není nějaké silná výměna tepla s okolím, nebo výrazná změna tlaku z vnějších příčin, pak nemůže nastat „3“