JájsemRaibek

Co se stane s elektřinou, která není spotřebovaná?

Pokud elektrárna vyrobí v daném okamžiku např. 500 MW elektřiny, ale spořeba kam elektřinu dodává je jen 300 MW, kam se dá těch 200 MW?
Nikam ji nelze vyvézt, dejme tomu, že dráty od generátoru vedou jen ke spotřebiči. Kam se dá zbytek?
Vím, že schovat to nejde.

Nejlepší odpověď
mosoj

Ale kam pak s přebytečnou elektřinou? Bohužel na tuto otázku zatím lidstvo nemá zcela univerzálně vhodné řešení. Celá doposud vystavěná struktura elektrifikace a distribučních sítí je optimalizována na stejnoměrnou a trvalou dodávku elektřiny z uhelných či atomových elektráren, kterým tento režim provozu také vyhovuje. Např. současná regulace v ČR probíhá tak, že na každou hodinu je nasmlouvána přibližná spotřeba a produkce a podle toho se řídí funkce současných fosilních (plynových, uhelných) a atomových elektráren. Odchylky od ideálního stavu jsou regulovány vyčleněnými regulačními zdroji a větší neočekávané odchylky nebo výpadky jsou pak na základě požadavku dispečinku zajištěni tzv. terciální regulací vodními a záložními fosilními elektrárnami. Bohužel u OZE je jen velmi obtížné předem nasmlouvat výkony vzhledem k proměnlivosti zdrojů (větru či slunce), které zatím často nejsme schopni přesně předpovědět ani několik hodin dopředu. Musí se tedy vždy nepřetržitě regulovat celá dodávka, nikoliv jen odchylka od definovaných hodnot. Tím dochází k nadměrnému zatěžování přenosových sítí, zálohovacích i záložních zdrojů, snižování kvality sítě i neočekávaným výkyvům ceny elektřiny na trzích.

Další odpovědi
dr.luha

Elektřina nejsou cihly. Při výkonu 500 MW je i spotřeba 500 MW. Výkon reaguje na spotřebu.

Dochy

Na straně elektráren je to regulováno. Navíc síť má jisté samoregulační mechanismy. Například: Pokud elektrárny nestihnou vyregulvoat pokles spotřeby, zvedne se napětí v síti. Pokud se zvedne napětí v síti, budou víc topit tepelné spotřebiče, o chlup víc budou svítit klasické žárovky. Ty tepelné potřebiče sice za čas vypne místní regulace (např. termostat vypne topení o pár sekund dřív, než by jej vypnul při jmenovité napětí) ale to už je s několikaminutovým zpožděním, takže to dá čas na regulaci sítě.
Doplňuji:
Pokud by rozdíl ve výkonu-příkonu byl příliš velký, že by se to nedorovnalo tímto způsobem, pravděpdoobně by došlo k příliš velkému zvýšení napětí a na to by zareagovali ochrany, které by elektrárnu odpojily. Pokud by to další elektrárny neustály (třeba by zas dávali příliš málo výkonu) postupně by se havarijně odpojily a měli bychom tu blackout.