Avatar uživatele
Zlatý

Co se stane s elektřinou, která není spotřebovaná?

Pokud elektrárna vyrobí v daném okamžiku např. 500 MW elektřiny, ale spořeba kam elektřinu dodává je jen 300 MW, kam se dá těch 200 MW?
Nikam ji nelze vyvézt, dejme tomu, že dráty od generátoru vedou jen ke spotřebiči. Kam se dá zbytek?
Vím, že schovat to nejde.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ale kam pak s přebytečnou elektřinou? Bohužel na tuto otázku zatím lidstvo nemá zcela univerzálně vhodné řešení. Celá doposud vystavěná struktura elektrifikace a distribučních sítí je optimalizována na stejnoměrnou a trvalou dodávku elektřiny z uhelných či atomových elektráren, kterým tento režim provozu také vyhovuje. Např. současná regulace v ČR probíhá tak, že na každou hodinu je nasmlouvána přibližná spotřeba a produkce a podle toho se řídí funkce současných fosilních (plynových, uhelných) a atomových elektráren. Odchylky od ideálního stavu jsou regulovány vyčleněnými regulačními zdroji a větší neočekávané odchylky nebo výpadky jsou pak na základě požadavku dispečinku zajištěni tzv. terciální regulací vodními a záložními fosilními elektrárnami. Bohužel u OZE je jen velmi obtížné předem nasmlouvat výkony vzhledem k proměnlivosti zdrojů (větru či slunce), které zatím často nejsme schopni přesně předpovědět ani několik hodin dopředu. Musí se tedy vždy nepřetržitě regulovat celá dodávka, nikoliv jen odchylka od definovaných hodnot. Tím dochází k nadměrnému zatěžování přenosových sítí, zálohovacích i záložních zdrojů, snižování kvality sítě i neočekávaným výkyvům ceny elektřiny na trzích.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Elektřina nejsou cihly. Při výkonu 500 MW je i spotřeba 500 MW. Výkon reaguje na spotřebu.


Avatar uživatele
Stříbrný

Na straně elektráren je to regulováno. Navíc síť má jisté samoregulační mechanismy. Například: Pokud elektrárny nestihnou vyregulvoat pokles spotřeby, zvedne se napětí v síti. Pokud se zvedne napětí v síti, budou víc topit tepelné spotřebiče, o chlup víc budou svítit klasické žárovky. Ty tepelné potřebiče sice za čas vypne místní regulace (např. termostat vypne topení o pár sekund dřív, než by jej vypnul při jmenovité napětí) ale to už je s několikaminutovým zpožděním, takže to dá čas na regulaci sítě.
Doplňuji:
Pokud by rozdíl ve výkonu-příkonu byl příliš velký, že by se to nedorovnalo tímto způsobem, pravděpdoobně by došlo k příliš velkému zvýšení napětí a na to by zareagovali ochrany, které by elektrárnu odpojily. Pokud by to další elektrárny neustály (třeba by zas dávali příliš málo výkonu) postupně by se havarijně odpojily a měli bychom tu blackout.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1122
Zlatý mosoj 931
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 340
Zlatý Kepler 292
Zlatý Hlada 260
Zlatý marci1 257
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý annas 240

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.