zjentek

Co se stane, když se jedovatej had nechtíc kousne do zadku?

Nejlepší odpověď
beer

Budu citovat celkem solidní zdroj se zajímavým obsahem:
„Jak to probíhá, když jedovatý had uštkne jedovatého hada? V zásadě platí, že stejné a příbuzné druhy si nejsou nebezpečné. Jestliže je had uštknut tím, co sám produkuje, nemůže mu to ublížit. Tudíž pokud uštkne např. zmije obecná zmiji obecnou, té uštknuté se nepřihodí nic vážnějšího než nepříjemné rány po zubech té útočící.“
Z toho vyplývá, že pokud jedovatý had kousne sám sebe, nic se mu nestane.

http://hadisvet­.webgarden.cz/ru­briky/hadi-toxiny/hemotoxin

Další odpovědi
marci1

„Živočichové mají na rozdíl od rostlin omezené biosyntetické schopnosti, takže jejich jed je na bázi směsi proteinu, aminokyselin a jejich derivátu (na rozdíl od rostlin, které používají daleko širší spektrum látek, např. alkaloidy atd.). Jejich jed se proto v trávicím traktu rozkládá, a požíraní uštknuté kořisti není argument pro autoimunitu. Navíc, jejich jed je směsí až stovek látek, takže taková "imunita“ není biologicky jednoduchá záležitost. Je ale pravda, ze jed je často specializovaný na danou skupinu organismu, kterou had nejčastěji loví, a jistá odolnost proti vlastnimu jedu existuje. Přesto by i vlastni uštknutí znamenalo pro jejich organismus velkou zátěž (proto např. při ritualizovaných soubojích se samci nekoušou)."

Zdroj: http://www.zpo­vednice.cz/de­tail.php?statu­sik=282423&ka­teg=1&nove=0&or­derbyide

repetelka

V tom případě se uzavře kruh. 🙂