uncle Sam

Co se stane, když odmítnu vrátit se z dovolené?

Když budu na dovolené na horách na Slovensku a najednou mi ten parchant šéf zavolá, že se mám vrátit do práce a já ho pošlu někam a ať si za mě pracuje sám (mírnějším tónem). Co mi může udělat?

Nejlepší odpověď
anonym

Zaměstnavatel může zaměstnance z dovolené odvolat, pokud se významně změnily podmínky, za kterých byla dovolená nařízena. V takovém případě je ale povinen nahradit zaměstnanci vzniklou škodu (např. náklady na cestu, storno poplatky atp.).

Čili ten parchant šéf zavolá a ten lempl zaměstnanec přijde. Nebo půjde.

Další odpovědi
ivzez

Šlo by o neomluvenou absenci, po níž by mohlo následovat
okamžité zrušení pracovního poměru (tzv. „paragraf“).

Hans51

Rada je jednoduchá, nezvedat telefon 😉 jinak jste z dovolené odvolán. Anthropoidova odpověď je naprosto správná.

uncle Sam

Tak pokud by mě vyhodil, tak by za mě neměl náhradu. Leda by mě mohl vyhodit po tom, co bych tu náhradu nejdřív zaučil. A vyhazov by mě tolik nevadil, spíš jestli by mi nedal paragraf.

terry

A pokud tedy není náhrada bez tvého zaučeni, co by v práci dělali, kdybys měl třeba úraz, nemoc apod? Stačí malá autonehoda.
Opravdu jsi nenahraditelný?

uncle Sam

Nevím. Ale vzhledem k tomu, že za mě možná nebude náhrada za tu dovolenou, tak se dá říci že zatím ano.

led

Nenastúpenie do práce je hrubé porušenie pracovnej disciplíny a na to je paragraf.
Na druhej strane by musel dokladovať, či vaša prítomnosť by bola nevyhnutná aj za cenu prerušenia dovolenky a úhrady vašich nákladov so zrušením vopred zaplateného zahraničného pobytu.

uncle Sam

A co když bych se neměl z té dovolené jak dostat? Pojedu tam s partou lidí společně autem a to auto není moje. Nemůžu po nich chtít, aby si kvůli mě zničili dovolenou.

anonym

Pokud to bude skutečně nutné, můžeš si vzít taxi nebo třeba vrtulník. Pořád zaměstnavatel odpovídá za škodu, která ti vznikla, takže ti cestu proplatí. Samozřejmě je vhodné se situací ho seznámit, může své rozhodnutí změnit.

uncle Sam

OK. Takže pokud by se taková zlotřilost stala a já bych tam už byl, tak by mi doplatil tu nevyužitou pemanentku, nevyužité ubytování, stravování a taxíka?

ivzez

Zaměstnavatel by musel uhradit vzniklé náklady.

jáára

Jo, ale tahle situace se obvykle nestává. Kdyby tě chtěl, přijel by pro tebe