Avatar uživatele
tvaruzekcz

Co se stane, když člověk dostane krev jiné skupiny?

Zajímavá 0 před 30 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Pokud transfúze obsahuje nekompatibilní antigen (viz tabulka možných dárů a příjemců podle skupin A, B, AB a 0), tak dojde k imunitní reakci - pomůžu si citací z odkazu:
"Pokud je při transfuzi podána nekompatibilní krev, s dárcovskými buňkami se zachází jako s cizími útočníky a imunitní systém pacienta na ně odpovídajícím způsobem útočí. Krevní transfuze je nejen zbytečná, ale potenciálně masivní aktivace imunitního systému a systému srážení může způsobit šok, selhání ledvin, kolaps krevního oběhu a smrt."

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/b ooks/NBK2265/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Jedna z otázek, na niž najdete odpověď v archivu,.

Co se děje v krvi, když se dá člověku při transfuzi špatná krevní skupina?
https://www.odpovedi.cz/…

Uživatel arygnoc reagoval

no, môže umrieť na tzv. krvný šok.
je to nebezpečná vec najmä pre "majiteľov" Rh-negatívnych krvných skupín.
Hemolytická reakce atd.
--

Co se stane, když byste dostali špatnou krevní skupinu?

!"V případě, že by vám byla podána neidentická krevní skupina, došlo by ve vašem organismu k imunologické reakci. „Darovaná krev by byla organismem odmítnuta a její krvinky by se začaly shlukovat a následně rozpadat,“ vysvětluje Václava Lorencová. Pacient by se potýkal s vážnými zdravotními problémy, jejichž výsledkem by mohlo být selhání ledvin, šok či smrt"

I když existuje univerzální krev P, tedy lze při transfuzi téměř vždy použít krevní skupinu 0, v praxi se upřednostňuje transfuze stejnou krevní skupinou, jako má příjemce,“ říká Václava Lorencová.

Llidé se skupinou AB Rh pozitivní jsou univerzální příjemci krve, jelikož ta neobsahuje žádné protilátky. Nositelé skupiny 0 Rh negativní jsou zase univerzálními dárci." atd.

https://www.vitalia.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví