sesednizkola

Co se stane s dítětem, které si rodiče nevyzvednou z družiny?

Co se stane a dítětem, kterého si rodiče nevyzvednou z družiny?

Dva případy.

  1. Rodič zavolá do školy, že se nestihne pro dítě dostavit dřív jak v 21 ať už z jakéhokoliv důvodu a není s ním řeč ani není nikdo jiný, kdo by ho mohl vyzvednout. Dítě jít domů nemůže. Školní družina má třeba do půl šestý. Jak bude postupovat učitelka?
  2. rodič nepřijde, na telefonu je nekontaktni. Učitelka zavolá policii a ta s ním a pak udělá co?

Odpovědi
ivzez

Takové případy se naštěstí moc často nestávají.
Setkala jsem se s tím, že učitelka vzala dítě k sobě domů a rodiče si
je u ní vyzvedli. Ale určitě to není tradiční (oficiální/správný) postup.

Jenže co třeba v pátek, když OSPOD pracuje jen do 14 hodin?

marci1

Školní řády družin bývají podobného znění. Např.:

„V případě, že si rodiče nevyzvednou své dítě do ukončení provozu školní družiny, tj. do 16,30 hod, je povinna vychovatelka čekat 30 minut s dítětem ve školní družině a po tuto dobu telefonicky kontaktovat rodiče. V krajním případě kontaktuje policii, prostřednictvím níž bude dítě převezeno do zařízení s celodenní péči (DD a. j.) Rodiče jsou povinni informovat vychovatelku o případném zpoždění telefonicky“.

http://www.ko­sare.cz/skolni-druzina/rad-skolni-druziny/

Edison

Případ 1 je těžký, ale nějaké řešení se asi najít dá. Dvojka je mnohem „jednodušší“ OSPOD.

Edison

Ivzez, sem přesvědčen (bez bližších podkladů), že OSPOD má jistě nějakou pohotovostní „službu“. Byť by to měl být nějaký pracovník „na telefonu“.

ivzez

Měl by mít. Ale po svých zkušenostech s OPOD o tom pochybuji.

Edison

OK.. Neznám vaše zkušenosti, takže píši co si myslím v teoretické rovině. Prostě i v sobotu vnoci může taková potřeba zásahu OSPODu vzniknout.

ivzez

K těm zkušenostem:
Nemám s OSPODem až na jedinou výjimku dobré zkušenosti. A ještě horší zkušenosti mám v této oblasti s různými neziskovkami.

ivzez

Možná, že má nějaké kontakty k dispozici policie,
ale družinářky pokud vím, ne. Ty by pokud by se nedomluvily s někým z rodiny situaci asi řešily telefonátem řediteli školy. Je ale otázka, co má k dispozici on.

Edison

Tak nedostupnost rodičů by mohla být pro policii…