Avatar uživatele
annas

Co se stalo v Praze (kromě jiného) 29. 11. 1905?

Platí dodnes…
Doplňuji:
Souvisí s orientací v hlavním městě.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, mirlin, panenka, anonym, vagra před 4867 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Jedna z událostí,které se staly 29. listopadu roku 1805 v Praze bylo to,že začaly být pražské domy označovány popisnými čísly. Na orientační čísla se však ještě muselo nějaký ten čas počkat. Uzákoněna byla císařským výnosem v roce 1857. Zavedena o deset let později.

Po dlouhá staletí platilo, že pokud jste v Praze chtěli navštívit známé, ptali jste se po domě U tří housliček, U zlatého poháru či U zlaté koruny. Hledali jste dům jen podle jeho znamení či více méně přesného popisu. V době vlády Marie Terezie, v únoru 1770, bylo uzákoněno číslování domů.
Zpočátku to však nebylo trvalé označení, ale jen pořadové číslo v určitém soupisu. Dům se zkrátka „popsal“ křídou na dveře či vrata.
Domy se obvykle začínaly počítat prvním domem ze strany, ze které přijížděla vrchnost. Po opačné straně se počtáři vraceli. Domovní čísla byla napsána na dřevěné, kovové nebo keramické tabulce, popřípadě vyvedena přímo v omítce domu.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/3153-vyhledavani/?se­archType=date&kMon­th=11&kDay=29&dis­play=650

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hanulka11

co tedy ale bylo myšleno otázkou 29.11.1905?

před 4867 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Možná jsem se měla vyjádřit přesněji, ale trochá napovídá dodatek – platí dodnes..

Nevím, nehledala jsem dál. Pokud jsi něco našla a odpovídá to dodatku, klidně můžeš vložit. Musela bych brát.

Já jsem tu otázku slyšela v noci v rádiu. Je fakt, že jsem mohla dodat víc.

před 4867 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Hanulko, teprve teď jsem si všimla, že jsem špatně vložila datum – patřilo 1805.

Moc se omlouvám.

před 4867 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Naštěstí Vagra ve své odpovědi uvedl správné datum.

Vagro, děkuji.

před 4867 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Annas-zadal sem do Googlu –19.11. platí dodnes- a vyskočila mi odpověď o pražských číslech.
Překlepu jsem si také nevšiml.

před 4867 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek