annas

Co se stalo při tzv. Číhošťském zázraku?

Zázrak, nebo provokace? Co pak následovalo?

Nejlepší odpověď
kropitko

Při mši svaté o 3. adventní neděli se několikrát během kázání místního faráře Josefa Toufara pohnul asi půl metru vysoký kříž nad svatostánkem na hlavním oltáři

Dodnes se přesně neví, jak si celou číhošťskou událost vysvětlit. Někteří věří tomu, že to byl skutečně zázrak. Církev je v tomto směru velmi opatrná. Existuje také verze, že komunisté potřebovali nějaký odstrašující příklad a hýbání kříže je jejich dílem. Verze, že by měl s hýbáním kříže cokoliv společného farář Toufar, byla vyvrácena zkoumáním v 90. letech 20. století…

„Zázrak“ měl pokračování i v nedávné době – 11. prosince 1998 světil biskup Dominik Duka v Číhošti nový oltář a po obřadech se přesunul na místní faru. Tam na zamrzlém okně v kuchyni byl spatřen naprosto pravidelný obrys kříže, který podle pamětníků odpovídal obrysu původního kříže z oltáře, který se v letech 1949 – 1950 hýbal (původní kříž byl po natáčení „dokumentu“ zničen).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Čí­hošťský_zázrak