Avatar uživatele
Zlatý

Co se stalo dne 23. 12. xxxx slavnému nizozemskému malíři?

Znáte některé jeho obrazy?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

1888 – Van Gogh trpěl psychickou poruchou (možná způsobenou absintem) a údajně si uřízl kus levého ucha, které následovně umyl a zabalené přenechal na vrátnici jedné z jeho bývalých prostitutek. Podle jiné teorie mu kus ucha usekl šavlí při hádce Gauguin a tvrzení, že si to udělal Gogh sám, mělo uchlácholit policii.
Asi nejznámější jsou jeho Slunečnice(1888),
Autoportrét (1887),Arlesianka (1888)

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/V incent_Van_Gogh

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Podle jiné teorie mu kus ucha usekl šavlí při hádce Gauguin a tvrzení, že si to udělal Gogh sám, mělo uchlácholit policii.Gauguin odjel v prosinci 1888. Podle téze publikované autory Ritou Wildegansovou a Hansem Kaufmannem v knize "Van Goghovo ucho: Paul Gauguin a pakt mlčení" byla jeho psychická porucha způsobena otravou olovem, arsenem a kadmiem obsažených v jeho barvách. Dále autoři tvrdí, že ucho Van Goghovi uřízl Gauguin. [2]

Jeden ze slavných van Gaughových obrazů (Ložnice v Arles), používá světlou žluť a nebývalé perspektivní efekty, kterými líčí vnitřek ložnice. Odvážné vynechávaní linií je často připisováno jeho psychickému stavu. Jediná malba, kterou kdy v životě prodal (Červené vinice), byla vytvořena v roce 1888. Nyní je vystavena v Puškinově muzeu v Moskvě
Některé z Goghových maleb zaujímají vysokou pozici v seznamu nejdražších maleb na světě. 30. března 1987 byl prodán Goghův obraz Kosatce za tehdy rekordních 53,9 milionu dolarů a 15. května 1990 zlomil jeho Portrét doktora Gacheta další rekord, když se ho podařilo prodat za 82,5 milionů dolarů.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/V incent_van_Gogh

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

quentos

léta letouví můj nejoblíbenější malíř. Jeho beletrizovaný životopis "Žízeň po životě" od Irvinga Stona je strhující dílo. Reprodukce jeho "Moře u Saintes-Maries" mi zdobí zadní část skříně.
Učitelka ve výtvarné škole, kam jsem zamlada 15 let chodíval, mi říkávala, že mám s ním mnoho společných znaků - jak ve stylu malování, tak v životních osudech.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Quentosi, jako malíře Vás neznám. Životní problémy či osud znají rovněž lidé ve Vaší blízkosti. Ale snad ne. Záleží ovšem, z kterého pohledu se na G. život díváme.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.