Co se stalo 20.ledna?

Nejlepší odpověď
fcoop

1498 – Portugalský mořeplavec Vasco da Gama doplul do Indie 20. května.
Česko

1548 – Svým reskriptem vydaným v Augsburgu založil Ferdinand I. apelační soud.
1969 – Bylo vyhlášeno chráněné území Pod Veselovem.
2007 – Česko zasáhl orkán.

Svět

1848 – Král Frederik VII. oznámil zavedení konstituční monarchie v Dánsku.
1940 – Začala Druhá bitva u Taipale (skončila 13. března 1940).
1942 – Nacisté na konferenci ve Wannsee (Berlín) rozhodli, že konečným řešením židovské otázky bude likvidace Židů.
1943 – Začátek protipartyzánské operace Weiss. Zúčastnili se jí Němci, Italové a Chorvati.
1944 – Rudá armáda dobyla nazpět město Novgorod.
Maďarsko uzavřelo v Moskvě příměří se spojenci.
Rudá armáda osvobodila Prešov a Košice.
1958 – Elvis Presley přijal svůj povolávací rozkaz do americké armády.
1964 – Hudební skupina Beatles uvedla na americký hudební trh svoje první „oficiální“ album – Meet the Beatles!
1985 – Paolo Maldini odehrál svůj první zápas za AC Milán
1996 – Na území Palestinské autonomie proběhly volby, byla zvolena Palestinská rada a Jásir Arafat se stal prezidentem.

Česko – narození

1211 – Sv. Anežka Česká, česká světice († 6. března 1282)
1292 – Eliška Přemyslovna, česká královna († 28. září 1330)
1841 – Eduard Albert, český chirurg, překladatel a básník († 26. září 1900)
1877 – Emil Pollert, český operní pěvec († 23. října 1935)
1900 – Miloš Jirko, český redaktor, básník, knihovník a překladatel († 28. června 1961)
1903 – Jindřich Kocman, děkan velkomeziříčský a arcikněz jihlavský († 14. září 1997)
1910 – Joy Adamsonová, spisovatelka, malířka a ochránkyně zvířat v Africe, původem z Opavy († 3. ledna 1980)
1919 – Štěpán Lucký, český hudební skladatel a pedagog († 5. května 2006)
1921 – Václav Kotva, český herec († 3. listopadu 2004)
1923 – Ilja Bojanovský, český kameraman († 14. února 2009)
1928 – Vlasta Fialová, česká herečka († 13. ledna 1998)
1930 – Egon Bondy, český básník a filosof († 9. dubna 2007)
1940 – Jana Brejchová, česká herečka
1943 – Stanislav Zippe, český výtvarník, malíř a sochař
1946 – Vladimír Merta, český písničkář
1950 – Vladimír Dlouhý, poslanec ODS po r. 2006
1964 – Luboš Kubík, český fotbalista a trenér
1965 – Kamil Střihavka, český zpěvák
1975 – Karel Beran, český právník
1981 – Martin Škaroupka, český hudebník
Svět – narození.
Federico Fellini
Edwin „Buzz“ Aldrin
David Lynch
Rob Bourdon

1435 – Jošimasa Ašikaga, japonský šógun († 27. ledna 1490)
1562 – Ottavio Rinuccini, italský básník a libretista († 28. března 1621)
1698 – Ferdinand Julius Troyer z Troyersteinu, biskup olomoucký († 5. února 1758)
1716 – Karel III. Španělský zvaný El Político, vévoda z Parmy, král sicilský, král neapolský a král španělský († 14. prosince 1788)
1751 – Ferdinand Parmský, parmský vévoda († 9. října 1802)
1801 – Hippolyte Bayard, francouzský fotograf († 14. května 1887)
1855 – Ernest Chausson, francouzský skladatel († 10. června 1899)
1857 – Vladimir Michailovič Bechtěrev, ruský lékař-neurofyziolog a psychiatr († 24. prosince 1927)
1865 – Yvette Guilbertová, francouzská zpěvačka a herečka († 4. února 1944)
1873 – Johannes Vilhelm Jensen, dánský spisovatel († 25. listopadu 1950)
Jean Lhermitte, francouzský neurolog a neuropsychiatr († 24. ledna 1959)
Karl Hans Lody, německý špion († 6. listopadu 1914)
1895 – Desiderius Hampel, rakouský důstojník († 11. ledna 1981)
1906 – Aristoteles Onassis, řecký podnikatel, manžel Jacqueline Kennedyové († 15. března 1975)
1907 – Manfred von Ardenne, německý fyzik († 26. května 1997)
1915 – C. W. Ceram, německý novinář a spisovatel († 12. dubna 1972)
Federico Fellini, italský filmový režisér a scenárista († 31. října 1993)
Hildegard Lächertová, německá dozorkyně v koncentračních táborech († 1995)
1922 – Otto Smik, slovenský pilot v RAF († 28. listopadu 1944)
1926 – Patricia Nealová, americká herečka
1929 – Jimmy Cobb, americký jazzový bubeník
1930 – Buzz Aldrin, americký pilot a astronaut
1935 – Alexandr Vladimirovič Meň, ruský pravoslavný kněz, filosof a spisovatel († 9. září 1990)
1940 – Stanislav Rakús, slovenský prozaik a literární vědec
1946 – David Lynch, americký filmový scenárista a režisér
1951 – Ian Hill, anglický heavymetalový hudebník
Petru Cimpoeşu, rumunský spisovatel
Paul Stanley, americký kytarista a zpěvák ze skupiny KISS
1958 – Lorenzo Lamas, americký herec a moderátor

1959 – Robert Anthony Salvatore, americký spisovatel

Úmrtí snad už ne.

Pranostiky

Česko

O svatém Fabiánu a Šebestiánu zalézá zima za nehty i otužilému cikánu.
Na svatého Šebestiána se musí někdo utopit, nebo zmrznout.
Nezmrzne-li cikán do Fabiána a Šebestiána, potom už nezmrzne.
Na svatého Fabiána a Šebestiána stromům opět míza dána.

Po svatém Fabiáně pro polevu stojí sáně.

20.ledna,je,jak je vidět,docela fofr.

Ale to je určitě jen špička ledovce.
Zajímavost – 30.července spadla kočka z kredence.

Další odpovědi
hanulka11

20. leden – je den, kdy se prezidenti USA ujímají vlády

jinak nevím co jsi tím myslela

stalo se jistě mnoho věcí......

briketka10

byla jsem na velkém nákupu v Globusu, málem jsem ho neunesla, v Pardubicích hodně sněžilo, vločky jak housky a moje sestra spadla z kopečka u zastávky, sprostě si zanadávala a řekla AU a jeden mladík ji pomohl vstát, myslela si, že už je snad nad hrobem „jako, že je stará, když ji pomáhá mladej kluk“ jinak o ničem nevím..

ale co se píše ve wiki tak je toho docela dost..

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/20­._leden

briketka10

to je vtipný – kočka z kredence.. chá chá