zjentek

Co se před dvaceti lety stalo s kurzem USD/CZK?

Okolo r. 2000 byl kurz dolaru vůči koruně cirka 1USD/40kč, zatímco dnes je jedem dolar cirka 25 kaček. To tehdy dolar oslábl, nebo kačka posílila? Jak to vlastně bylo?

Nejlepší odpověď
annas

Podrobnosti v bakalářské práci

" Vývoj kurzu amerického dolaru a české koruny

Po vzniku české koruny vroce 1993 byl počáteční kurz dolaru stanoven podle posledního kurzu československé koruny na 28,911 korun za jeden dolar. Graf historického vývoje kurzu je znázorněn na obrázku č. 9. První výraznější změna mezi dolarem a korunou nastala při krizi koruny v roce 1997. V tomto roce koruna značně oslabovalaa trvalo celých 7 let,než se
znovu dostala na hodnotu ze začátku roku 1997

Mezitím dne 27. listopadu 2000 koruna kulminovala na 42,127 korun za dolar, což byla nejslabší hodnota celého sledovaného období. Po této kulminaci již nastalo období posilování hodnoty koruny vůči dolaru, zapříčiněné vojenskými akcemi USA v Iráku a teroristickými úroky v New Yorku. Vše vyvrcholilo dne 22. července 2008, kdy se koruna dostala na historicky nejsilnější pozici v hodnotě 14,454 korun za jeden americký dolar. Po nástupu krize v ČR však z této hodnoty koruna oslabila přibližně o 10 korun na dolar za pouhých pár měsíců. " atd.
s. 35

Univerzita Pardubice
Bakalářská práce 2014
Vývoj kurzu české koruny vletech 1993 až 2012
Antonín Zelenka

--
"Kdo zachránil českou měnu

"Tvrdé přistání

Zatěžkávací zkouškou pro českou měnu a především pro ČNB byl rok 1997, kdy koruna prodělala prudké oslabení. Zatímco v lednu 1997 se kurz pohyboval na úrovni 27,50 koruny za dolar, o rok později to bylo 35,35 CZK/USD.

Při pohledu do zpětného zrcátka se může zdát toto prudké oslabení jako bezvýznamné. Od té doby totiž koruna zažila řadu srovnatelných pádů – například v roce 2000 se dokonce dostala přes hranici 40 korun za dolar. Co se tehdy v krizovém roce 1997 skutečně sta­lo?

„V letech 1997/1998 došlo k revoluční změně. Rozpadl se kurzový režim,“ začíná viceguvernér ČNB Mojmír Hampl a pokračuje: „Do té doby byla koruna vázána na koš zahraničních měn, během krize se ale režim změnil a od té doby je koruna volně plovoucí, její kurz určují jenom tržní síly.“

Pokračování v odkazu.

https://ct24.ces­katelevize.cz/e­konomika/1119932-kdo-zachranil-ceskou-menu

CASH FLOWS

Příspěvek smazán administrátorem.