Avatar uživatele
Romann1610

Co se kreslilo za komunistů ve výtvarné výchově v únoru a říjnu?

Možná si to ještě někdo bude pamatovat 😁

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, fablen, anonym, Damiana, briketka10 před 4404 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Kreslení bylo kreslení. Na ptákoviny byla Občanská výchova , kde jsme si museli vést sešit do kterého se dělaly zápisky či lepily výstřižky z novin nebo časopisů k společenským a politickým událostem.

Není to třeba přehánět. Občanská výchova bez těch politických ptákovin by neškodila ani dnes.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

v únoru tanky, májové šeříky, rozkvetlé jabloně a taky tanky v květnu, v říjnu Aurora, nikde nechyběla vlajka a voják mávající s úsměvěm a pionýr :DD
hlavně se dělaly výstavky z nejhezčích výkresů..
Doplňuji:
Damiano tys mě rozesmála ty okýnka v továrnách he he, ty omalovánky já už nepamatuju, jinak vše bylo povinné, byla jsem kronikářkou v pionýru, musela jsem všechno pěčlivě zaznamenávat a k zápiskům vždy něco namalovat..

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Únor – pokud myslíte poitické obrázky – tzv. Vítězný únor 1948 – převzetí moci komunisty – první znárodnění, vztah k Sovětskému svazu – jednoduché továrny, vyhánění továrníků, rudá hvězda, srp a kladivo. .

Říjen – vše, co nějak souviselo s VŘSR – osoba s rudým praporem, za ní průvod, město Leningrad, nápisy Lenin, Stalin, se sovětským svazem na věčné časy atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Za mně se vždy v říjnu kreslilo ovoce, prořezávání zahrad a podobně. V únoeru potom sněhuláky, lyže, sáňkování.
Nikdy jsem nekreslil auroru, ani vojáka, nebo továrny, myslím že nic podobného. V květnu jsme kreslili prvomájové průvody.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

V únoru továrny. Byly dokonce předkreslené na čvrtce a my je pak pomocí vodovek nebo temper domalovávali. Ještě dneska si tu siluetu s komíny dokonale pamatuji. Vesměs bývaly dost temné a často se v nich „svítilo“. Zářily pak nad nimi rudé hvězdičky a skvěly se nápisy ve stylu: Světu mír!, Ať žije Vítězný Únor apod.

V říjnu Aurora – zase omalovánka. Pamatuji, že jednou spolužák (ve čtvrté třídě) nemaje ponětí o Yellow Submarine, ji bezprostředně natřel na žluto a ještě pikantně doplnil květinami. Na dotaz proč to udělal a co ho to napadlo, řekl, že je to takhle hezký, protože všichni mají hnusný lodi jako ruský tanky. Myslím, že se pak rodičové na SRPŠ mírně zapotili…:-)

Ještě jsi zapomněl na květen – holubice míru a vlajky (hádej jaké)! 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Doba „za komunistů“ trvala 40 let a měla svůj vývoj. To, co bylo na začátku, nebylo na konci. Já jsem např. začal chodit do školy ještě v padesátých letech, ale už jsem nezažil žádné kreslení ovlivněné politikou. Jak je vidět, máme tu opravdové pamětníky v dobrém slova smyslu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek