Romann1610

Co se kreslilo za komunistů ve výtvarné výchově v únoru a říjnu?

Možná si to ještě někdo bude pamatovat 😁

Nejlepší odpověď
mosoj

Kreslení bylo kreslení. Na ptákoviny byla Občanská výchova , kde jsme si museli vést sešit do kterého se dělaly zápisky či lepily výstřižky z novin nebo časopisů k společenským a politickým událostem.

Není to třeba přehánět. Občanská výchova bez těch politických ptákovin by neškodila ani dnes.

Další odpovědi
briketka10

v únoru tanky, májové šeříky, rozkvetlé jabloně a taky tanky v květnu, v říjnu Aurora, nikde nechyběla vlajka a voják mávající s úsměvěm a pionýr :DD
hlavně se dělaly výstavky z nejhezčích výkresů..
Doplňuji:
Damiano tys mě rozesmála ty okýnka v továrnách he he, ty omalovánky já už nepamatuju, jinak vše bylo povinné, byla jsem kronikářkou v pionýru, musela jsem všechno pěčlivě zaznamenávat a k zápiskům vždy něco namalovat..

annas

Únor – pokud myslíte poitické obrázky – tzv. Vítězný únor 1948 – převzetí moci komunisty – první znárodnění, vztah k Sovětskému svazu – jednoduché továrny, vyhánění továrníků, rudá hvězda, srp a kladivo. .

Říjen – vše, co nějak souviselo s VŘSR – osoba s rudým praporem, za ní průvod, město Leningrad, nápisy Lenin, Stalin, se sovětským svazem na věčné časy atd.

Drap

Za mně se vždy v říjnu kreslilo ovoce, prořezávání zahrad a podobně. V únoeru potom sněhuláky, lyže, sáňkování.
Nikdy jsem nekreslil auroru, ani vojáka, nebo továrny, myslím že nic podobného. V květnu jsme kreslili prvomájové průvody.

Damiana

V únoru továrny. Byly dokonce předkreslené na čvrtce a my je pak pomocí vodovek nebo temper domalovávali. Ještě dneska si tu siluetu s komíny dokonale pamatuji. Vesměs bývaly dost temné a často se v nich „svítilo“. Zářily pak nad nimi rudé hvězdičky a skvěly se nápisy ve stylu: Světu mír!, Ať žije Vítězný Únor apod.

V říjnu Aurora – zase omalovánka. Pamatuji, že jednou spolužák (ve čtvrté třídě) nemaje ponětí o Yellow Submarine, ji bezprostředně natřel na žluto a ještě pikantně doplnil květinami. Na dotaz proč to udělal a co ho to napadlo, řekl, že je to takhle hezký, protože všichni mají hnusný lodi jako ruský tanky. Myslím, že se pak rodičové na SRPŠ mírně zapotili…:-)

Ještě jsi zapomněl na květen – holubice míru a vlajky (hádej jaké)! 🙂

Hlada

Doba „za komunistů“ trvala 40 let a měla svůj vývoj. To, co bylo na začátku, nebylo na konci. Já jsem např. začal chodit do školy ještě v padesátých letech, ale už jsem nezažil žádné kreslení ovlivněné politikou. Jak je vidět, máme tu opravdové pamětníky v dobrém slova smyslu.