dust8

Co se konkrétně stává s mozkem při mozkové mrtvici?

Vypnou se určitá mozková centra nebo to funguje jinak?

Nejlepší odpověď
annas

Co je mozková mrtvice?

Mozková mrtvice je vlastně cévní onemocnění, při kterém jsou postiženy tepny zajišťující výživu mozku. Nejčastěji jde o ischemickou příhodu způsobenou uzávěrem mozkové tepny krevní sraženinou (trombem) nebo vmetkem (embolem) s následným přerušením přívodu krve, a tím i kyslíku do příslušné oblastli mozku.

Druhým, méně častým typem mozkové mrtvice je krvácení (hemoragie), které někdy vyžaduje i léčbu chirurgickou. V takto postižené části mozku dochází k poruše fukce mozkových buněk projevující se náhlým vznikem příznaků mrtvice. Teprve až za několik hodin mozkové buňky z nedostatku kyslíku a živin odumírají. Tento nový významný poznatek umožňuje lékaři, pokud se nemocný dostaví včas a léčba mozkové mrtvice je zahájena v prvních hodinách od vzniku, účinně ovlivnit průběh a následky mozkového postižení.

Více informací na: https://www.ce­lostnimedicina­.cz/co-je-mozkova-mrtvice.htm#ix­zz5oTaML0Bb

„V mozku praskne céva céva (15 procent případů) nebo je blokována sraženinou (80 procent případů). Pokles kyslíku a živin způsobí postižení mozku. Klinický obraz vždy koresponduje s lokalitou a rozsahem poškození mozkové tkáně, při velmi těžkém stavu může pacient zemřít.“

https://www.mo­jezdravi.cz/zdra­vy-zivotni-styl/rehabilitace-po-cevni-mozkove-prihode-jak-probiha-v-jednotlivych-stadiich-lecby-4070.html

Další odpovědi
Kepler

Mrtvička (cévní mozková příhoda) je důsledkem přerušení zásobování některé části mozku krví z příčin, které uvádí annas. Pokud je pomoc poskytnuta včas, poškození může být vratné a bez následku, nebo zůstanou různé trvalé následky. Ve 20% následuje exitus. https://nemoci­.vitalion.cz/cev­ni-mozkova-prihoda/