Ersep

Co se fotí ultrazoomem?

Zdravím, Narazil jsme v jedné prodejně na ultrazoom kodak. K jakému focení se používá ultraoom? Co je dobré tím fotit. Vím, že by to mělo mít mnohonásobný zoom, ale nechápu to využití.

Odpovědi
Edison

Znamená to velkorozsahový zoom. Řekněme tak od 4×. Je pak otázkou, v jakém rozsahu pak skutečně je, resp. nejkratší a nejdelší konec. Takový ultrazoom 5–50mm bude na něco jiného, než 10–100 a než 50–300 (a více). Všechno by mohly být nazývány ultrazoomy, ale každý na něco docela jiného. Čili otázka má znít jaké ohnisko na jaké focení, čili ne, jestli ultrazoom. V podstatě zoom neznamená nic jiného, než kolik pevných objektivů nahradí. Také je třeba brát v úvahu, že žádný ultrazoom nenahradí dokonale žádný slušný pevný objektiv. Jejich jediná výhoda je v tom, že netřeba s sebou tahat mnoho objektivů, ovšem vždy na úkor kvality. Je tedy třeba si zvážit, co kdo potřebuje. Určitě se hodí UZ horolezci, určitě se hodí jako pohotovostní aparát do kapsy, určitě se hodí pro nejběžnější zachycení momentek bez nároku na další širší prezentaci. Ovšem jakmile budete chtít vyšší kvalitu fotografií s prezentací byť na vlastních stránkách, určitě se snažím zoomovým objektivům spíše vyhnout a naučit se předem vědět, co budu kde fotit a s tím jedním, max dvěma objektivy pracovat.

autacek

Zoom na foťáku je něco jako dalekohled. Uděláý fotku jako bys byl u daného objektu (třeba zvířete), přitom jsi X krát dál, tak že jej nevyplašíš. Nebo chceš udělat něčeho detail, ale nedostaneš se s foťákem blíž a ořez následného nepotřebného balastu z fotky by znamenalo degradaci jejího rozlišení.

Pochopitelně vše má i svá negativa a tím je zkreslení díky jak optice fotoaparátu, ale i teplotní vlnění vzduchu, nečistoty, prach, kouř, atd., tak že když budeš fyzicky 30× blíž, bude výsledek pochopitelně lepší. V neposlední řadě můžeš fotit to, co bys jinak prostým okem neviděl a na foťák bez ultrazoomu nevyfotil (třeba poštolku sedící na hnízdu).

mzm

V podstatě všechno. Od makra po „vzdálené ptáčky“.
Jeden objektiv na všechno, jak popisují ostatní, může trpět kvalita. V dobrých světelných podmínkách bych ale sázel na rozdíl malý až zanedbatelný. Zejména u fotek publikovaných na webu.

mosoj

Ultrazoom nebo zoom, prašť jako uhoď. Obojí znamená plynulé prodlužování ohniska nejkratšího ohniska objektivu. Tedy i plynulé přibližování foceného objektu. Za " běžný" zoom se považuje prodloužení nejkratšího ohniska cca 3 –10×. Jsou fotoaparáty které to umí až do 30 x i více, těm se potom říká ultrazoomy.

Čím větší ohnisko tím větší přiblížení, tedy záběr většího detailu. Jak velké je přiblížení záleží na velikosti snímacího čipu foťáku, tedy jeho tzv. crop faktoru a ohnisku. Obecně platí, že čím větší rozsah zoomu tím horší obraz!!!! U dlouhých ohnisek je pak třeba focení ze stativu. Neboť čím delší ohnisko tím více je foťák náchylný na pohybovou neostrost.

Dlouhé ohnisko se používá , jak vyplývá z textu, na přiblížení detailu ( pták na stromě a pod.) Také se využívá pro vznik rozmazaného pozadí. Nastaví se delší ohnisko a malá clona. Pak klesne hloubka ostrosti a vše co je za zaostřeným objektem je rozmazané. Říká se tomu bokeh!!

kurec

Já v tom vidím využití třeba na horách nebo při natáčení koncertů kdy je potřeba zazoomovat na velkou vzdálenost

Dochy

Plus je zpravidla focení na dálku. Ale zas převážně klidná scéna. Ono není moc jednoduché s vysunutým objektivem sledovat pohybující se objekt. Jinak na blízko jej lze zpravidla použít jako běžný foťák s trochu horší světelností (ale moderní ultrazoom má zpravidla i na blízko podobné nebo lepší parametry než starší kompakt – pokud uvažuju podobnou cenovou kategorii)

Měl jsem ultrazoom Canon za cenu cca 6–7 tisíc koupen cca před 6 lety. Na cca 10m se nechala vyfotit účtenka. Ostře a čitelně. Bohužel po roce chcípnul a podle servisu za to mohla vlhkost (a to jsme se k němu chovali docela hezky, určitě opatrněji než k předchozímu kodaku, který s námi za cca 7 let služby absolvoval několikrát i vodáckou dovolenou). Tak bacha na kvalitu, odolnost, záruční servis.

Jak tady zazněl „bokeh“ – tak tady si nemyslím, že zrovna ultrazoom by byl vhodný na podobné hračičky. Kdo si chce pohrát s technikou focení bude spíš volit foťák s velkou světelností. A to ultrazoomy zrovna nebývají. (ultrazoom je víceméně kompakt s objektivem s velkým zoomem, nikoli foťák na profesionální focení)

Ersep

Děkuji za vysvětlení. Momentálně foťák nehledám. Jenom jsem na něj narazil, tak mě zajímalo to využití. Třeba v budoucnu o něčem takovém popřemýšlím.

Edison

Mosoj: S tím bokehem to není tak jednoduché. Se vzrůstající zaostřenou vzdáleností roste i hloubka ostrosti. Ve spojení s tím navíc zpravidla s prodlužováním ohniska klesá světelnost, čímž hloubka ostrosti roste ještě výrazněji. Jistě jsou objektivy, které mají stejnou světelnost v celém rozsahu ohnisek, ale to jsou objektivy z jiné cenové relace a růst hloubky ostrosti se zaostřenou vzdáleností zůstává, navíc nevím o mnoha těchto konstrukcích na aparátech s nevýměnnými objektivy (přesněji nevím o žádném). Další vlastnost je, že u zoom objektivů s ohniskem roste i nejkratší zaostřitelná vzdálenost.