hapiky

Co se děje v našem mozku, když se musíme rychle rozhodnout a nemáme čas přemýšlet?

Nejlepší odpověď
annas

Třeba rozhodování při nákupu. I když vždy nejde jen o rychlost, ale myslím si, že reakce bude podobná, , jak je možné si přečíst.
-----.

„Když jdeme nakupovat, náš mozek nás doprovází. Jakmile vstoupíme do obchodu, předmět, který chceme koupit, nás přitahuje, zatímco jeho cena nás odrazuje. Zakoupení zboží nám působí radost, zatímco potenciální bolest je spojena s finančním výdajem,“ vysvětluje Gabriela Pravettoniová z Milánské státní univerzity.

Studie provedené za použití funkční magnetické rezonance ukazují, že preference jednoho zboží je spojena s aktivací hluboké struktury našeho mozku nazývané nucleus accumbens. Ta hraje důležitou roli v mechanismech odměny a radosti, zatímco pohled na cenu je spojen s aktivací části mozku nazývané insula, která reaguje na nepříjemné stimuly.

„Jestliže se insula intenzivně aktivuje, je velmi pravděpodobné, že si výrobek nekoupíme, protože náš mozek je velmi nešťastný, že musíme vydat peníze,“ cituje Pravettoniovou deník La Repubblica.

Chování mozku při nakupování se liší podle pohlaví i věku. „Muž nakupuje, protože má potřebu určitého produktu, při nakupování má racionální přístup a po něm cítí určité průměrné uspokojení. Naopak žena většinou spojuje fáze nakupování s aspekty emotivního typu: nakupování je pro ni více touhou než potřebou,“ vysvětluje Pravettoniová. "Tyto rozdíly závisejí i na tom, že ženy mají větší množství zrcadlových neuronů, které přispívají k empatickému chování. Proto jsou citlivější k reklamě.

Svou roli hraje i věk: v dospělosti a ve zralém věku jsme nepochybně vybíravější a při výběru zboží více uvažujeme. V době dospívání nakupujeme překotněji," vysvětluje Pravettoniová."

https://www.ty­den.cz/studie-co-se-deje-v-mozku-pri-nakupovani_372085­.html

Tento typ rozhodování hraje důležitou roli v mechanismech odměny, potěšení, , smíchu, závislosti, agrese, strachu, a také placebo efektu.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nucleus_ac­cumbens

"Jinak při rozhodování hraje roli tzv. limbický systém,
Inkognitivní zkreslení (zkratky), která mozku umožňují se rychleji rozhodovat.

Některé výzkumy však zašly ještě dál a naznačují, že celý proces rozhodování je možná ve skutečnosti nevědomý a informace o tom, jak se náš mozek rozhodl, se do vědomí dostávají až po 7–10 vteřinách. Poté následuje racionalizace a hledání argumentů pro toto rozhodnutí.

My tak máme pocit, že jsme se právě rozhodli na základě logických důvodů, ale přitom se náš mozek rozhodl bez našeho vědomí již o několik sekund dříve.

Náš racionální mozek není dobrý ani tak v dělání logických rozhodnutí, jako v racionalizovaní toho, co už emoční mozek rozhodl."

http://www.mit­vsehotovo.cz/2016/11/­kdo-za-vas-rozhoduje/

Další odpovědi
Kepler

Nemyslím si, že zrovna nakupování je činnost, kdy se musíme rychle rozhodnout. Máme čas zvážit pro a proti. Rychlé rozhodování je často nutné při řízení auta, zvláště v krizových situacích. Tehdy reagujeme instinktivně nebo podle natrénovaných reakcí, tedy podmíněným reflexem.

Gonfaloniér

Stres, infarkt, improvizace.

Mozek rezignuje.

paul1

Pokud se jednalo o situaci, kdy bylo ohroženo moje zdraví – např. jednou jsem padal ze žebříku,
tak jsem jednal čistě pudově a hledal něco, čeho bych se mohl zachytit. Když jsme se na kánoi
udělali ve šlajsně, tak jsem se pudově „chytal mraků“. Co se dělo v tom čase v mém mozku nevím, snad se tam samočinně zapojily procesy pro ochranu zdraví. Jednou jsem se musel rychle rozhodnout v situaci, kdy se mi nabízela krásná dívka. Je to už strašně dávno, ale pokud si vzpomínám, tak mozek úplně selhal a s ním i moje tělo 🙂

marci1

Zřejmě je mozek jakoby „zablokovaný“. Rozhodne bez myšlení. Buď se rozhodneme dobře nebo chybně. 🙂
Zdroj: vlastní myšlenka

Kelt

Nereagujeme vědomě, ale podvědomě. Když bude třeba zachránit dítě z hořícího domu, nebo topícího se člověka, neuvažujeme o nebezpečí a s plnou vervou se pustíme do akce. Nepřipouštíme si žádné selhání, naše podvědomí nám dodá sílu a my akci zvládneme. V obou případech reaguje jiná část mozku.Takto jsou cvičeni bojovníci, zápasníci, kteří se musejí rychle rozhodovat.

zjentek

V podobným stavu se nacházím 24/7/365 a proč by se mělo něco dít v mým mozku?

hapiky

annas: Myslel jsem spíše extrémnější věci, jako např: padání ze střechy apod.
Já jsem už ze střechy už zhučel, naštěstí to byla malá výška asi 3metry, ale těch věcí, co mě napadlo při tom „letu“, toť podivné.

annas

Ale jak píše autorka v závěru, i při ukvapeném rozhodování reaguje určitá část mozku.

Ale i někdo nakupuje zbrkle, jenže je pravda, že stojí na pevné zemi.