quentos

Co se děje s ukradenými penězi (nebo penězi za prodané ukradené zboží) poté, co lupiče chytí?

Např. v případě, jako je tento https://www.no­vinky.cz/krimi/492781-policie-chytila-na-uteku-dalsi-dva-lupice-z-teplic-v-aute-meli-uloupene-hodinky.html
Co jsem tak slyšel, tak kriminalisté budou muset peníze najít a pak ještě dokazovat, že pocházejí z trestné činnosti. Pokud se jim to nepodaří, lupiči si po návratu z toho pětihvězdičkového hotelu, jímž české věznice dnes jsou, budou moci dál do smrti užívat kradených milionů… nebo ne?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Teoreticky > vracejí se poškozeným, pokud ale např. v případě peněz z prodeje drog poškození nejsou, propadají státu. (obvykle se „prokáže“, že peníze pochází z trestné činnosti)

V praxi > zmizí jako pára nad hrncem poté, co je shrábne policie. Stát obvykle dostane zlomeček celkové sumy. (typicky – najdou/zabaví 15 milošů, v protokolech je vedeno 1,5 milošů – jistě chápeš) Jedině v případě medializace se to komplikuje (trochu obtížněji se zdůvodňuje proč policejní mluvčí machroval na tiskovce o zabavených 50 miloších, když se pak "ukáže, že ve skutečnosti to byly jen 2 miloše)

Vážně věříš tomu, že „státní zaměstnanci“ si mohou z výplaty koupit nové AMG-čko, aby si v nich mohli vozit zadky? Nene, oni jen mají ohromné štěstí a pořád „vyhrávají ve Sportce“! ;) :D :D

Další odpovědi
Kryšpín

Záleží kam je lupínek zašije, a proto policisté při výslechu musí velmi jemně opatrně na lupínka, tudíž nemohou vyvíjet velký psychologický nátlak ani mu jednu bácnout. Lupínek si může stěžovat u GIBSu nebo u vrchní ochránkyně lidských práv, svobod, lidské důstojnosti ochrany i lupínků a spol. a poté policistovi hrozí až 8 let žaláře, vyhazov, odebrání výsluh.