bolak

Co se děje dál s dítětem v babyboxu?

Mám namysli takový ten pouliční chlebník na mimina, jak když matka nechce dítě, tak ho tam dá a jde se dívat na telku. Co s tím dítětem potom, dělaj mu nějaký testy? Zůstává v nemocnici, jde do děcáku nebo k adopci? Je tam nějaká lhůta jako v zastavárně?

Nejlepší odpověď
Damiana

Při odkládání dítěte si matka může vzít ve schránce lísteček, ve kterém se dočte o budoucím osudu dítěte. Na lístečku jsou uvedeny také možnosti, jak získat dítě zpět, pokud by si maminka svůj čin rozmyslela.
O nálezu dítěte v babyboxu jsou informovány všechny příslušné úřady, které rozhodnou o jeho dalším osudu. V případě potřeby pracovníci odboru sociálněprávní ochrany dětí nechají vystavit dítěti na matrice rodný list. Pak dají návrh opatrovnickému soudci na svěření dítěte do péče v náhradní rodině. Dle zakladatele českých babyboxů, Ludvíka Hesse, je možné tento úkon provést okamžitě, protože dítě je ze zákona volné. Není tedy nutné ho dávat do kojeneckého ústavu. Na základě předběžného opatření může být adoptivní rodině dítě svěřeno na jakousi zkušební dobu, která obvykle trvá několik měsíců. Zatím nejrychleji se podařilo do nové rodiny umístit dítě do čtyř dnů od jeho nalezení v babyboxu.

Zdroj: http://artax.kar­lin.mff.cuni.cz/~o­melm9am/babybox/bb-uvod.php

Další odpovědi
Lakeysha

Vzhledem k tomu, že je matka neznámá a práv na dítěte se tim vzdá, tak je tam zastavárenská lhůta asi minimální a dítě jde k nový rodině rychle.

bubukaa

Asi ho něšjak vyšetří a pak spíše k adopci.

bolak

Damiana: ano, to je odpověď jak má bejt :)

vy ostatní se polepšete!

Damiana

Náhoda…:-)