zjentek

Co s tornádem udělají bytelné stavby, které se vyskytnou přímo v jeho trase?

Takže já už tak nějak vím, co udělá tornádo se stavbou, ale… Ve 21. stol už ani v Evropě není žádné veřejné tajemství, že pro vznik tornáda je nutné, aby se tromba propojila se zemí. Tak jsem si představil „tornádko“ o průměru válce 10m, jak se šine krajinkou, pěkně po zemi. A blíži se k zástavbě. A v ní BYTELNÉ baráky. Pořádné, poctivé vily. A když se píše bytelné, myslí se fortelné, robustní, masivní, pevné, důkladně postavené, těžko rozbitné… prostě něco jako jakési SCI-FI dnešního stavednictví. No… Takže tornádo tam vlítne a teď TVRDĚ NARAZÍ na POCTIVOU lidskou práci. Hned na prvém baráku si vyláme zuby. To znamená, že cca desetimetrová spodní část válce tornáda se ZCELA ROZDRTÍ o tu překážku a já to vnímám tak, že se jednoduše rozpadne, rozptýlí. Ale tromba se někde za barákem bude snažit zase spojit se zemí, jenže to se nepodaří, protože narazí dned na další tvrdou překážku v podobě sousedovic baráku. A další a další luxusní, kvalitní stavba. Takže cirka 10m válce tornáda je odspoda rozmetáno a nemůže se připojit, protože zástavba je poměrně dlouhá a tornádo se k jeho smůle řítí právě přímo celou touto zástavbou. A jak už bylo psáno, pokud se tromba NEPROPOJÍ SE ZEMÍ, NEVZNIKNE TORNÁDO! Takže jak asi vysvětlíte „tornádo“, který narazilo na překážku, kterou není schopno zdolat? Pokud se 10m válec tornáda skutečně při zemi rozmetá o 10m široký a 10m vysoký baráky a to na DOSTATEČNĚ DLOUHOU CHVÍLI, mám to chápat tak, že se tromba „začne stahovat“ nahoru k mraku a tornádo tak zmizí?

Nejlepší odpověď
Kepler

Tornádo je živené ovzduším, takže když narazí na bytelnou překážku, tak se jeho spodní část možná naruší, ale vzápětí za překážkou se zase obnoví. Pořád existují rozdíly v tlaku vzduchu a ta šílená rychlost cirkulujícího větru. Je to, jako by ses snažil zastavit Niagarské vodopády deštníkem. Tak si to aspoň přestavuju já. Stačí si uvědomit, že pouhý 1 m3 vzduchu má hmostnost 1,3 kg a teď si představ tisíce m3 vzduchu ženoucích se rychlostí Šikanzenu…

Další odpovědi
elkon

Na to ti odpoví v hydrometeoro­logickém ústavu.

Dochy

Nebudu tvrdit, že překážka na tornádo nebude mít vliv. Stejně tak třeba i člověk v kolejišti vlak zpomalí. Sice prakticky neměřitelně, ale zpomalí. Podobně to bude s tím tornádem. Tem spodek tornáda nejspíš bude nucen se uhnout, stavbu „přelézt“, nebo se na chvilku rozpadne, ale na tornádo jako celek to nebude mít výrazný vliv.

Tornádo/tromba – to je víceméně jen záležitost lidské terminologie. Pokud má dost energie tak i kdyby se na pár desetin sekundy spodek o něco rozbil, zas se dotvoří

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.