Kepler

Co s hlučným ventilátorem zesilovače?

Mám do něj napojenou TV a PC. Když používám nižší hlasitost (většinou), vše je v pořádku. Ale když si pouštím muziku, tak tomu dám trošku větší knedle a za nějakou tu hodinu se ventilátor rozvrčí. Zesilovač je zánovní, používám ho jen asi dva měsíce a dělá mi to tak od začátku. Co s tím?

Odpovědi
Muffz

Řekl bych, že to bude klasická hlučnost při zatížení (není to ve specifikaci zesilovače?). Pak se to bez úpravy neobejde, ale tím porušíš záruku. Otáčky budou s velkou pravděpodobností řízeny softwarově PWMkem, tam bys musel přeprogramovat procesor (ten pokud je uzamčený, tak neuděláš nic).
Otáčky budou propočítané a nastavené z nějakých důvodů, může být problém v provedení ventilátoru, takže i ten by se dal vyměnit za tišší se stejnýma specifikacema. Opět – záruka.

Kouknul bych se do těch specifikací, jestli tam je hlučnost. Popř. se podívat na recenze, jestli s tím má problém i někdo jiný. Jako chybný kus určený k reklamaci bych to neviděl.

PS: stejný problém mám u PS4, kde je větrák až absurdně hlučný při větším zatížení.

Edison

Reklamovat.

dubraro

Pokud je to starší kousek, tak vyčistit ventilátor a namazat ložiska.

Kepler

Reklamovat ho nechci, už jsem to udělal jednou z jiného důvodu a vrátili mi ho neopravený. Mimo to je koupený přes e-shop a reklamace je složitá. Ve specifikaci nic o hlučnosti není, ale určitě to není v pořádku, dost to ruší i při poměrně hlasitější hudbě. Nedá se to třeba promáznout kapkou oleje, nebo koupit nějaký nový podobný a vyměnit to?

Edison

Olej to může ztišit jen na chviličku, pak to pravděpodobně oddělá úplně, nemluvě o tom, že může někam zatéct kam nemá a je po hehe… Jistě vyměnit se dá, jak píšou kolegové. Existují i extra tiché i na slušné množství vzduchu, jde o to, jak jsou řešený lopatky. Ale nejdřív je potřeba zjistit, jakého druhu ten hluk je. A to řízení může být řešeno i jinak, než PWM. Např. napětím 0–10V. Takže bych prohledal specifikace podle typu a pak hledal náhradu. Jde o napájení, řízení, rozměry a minimální dodávané množtví vzduchu. Když najdeš, něco, co dá větší při nižších otáčkách, snížíš hlučnost celkem efektivně.

Muffz

Nový podobný lze použít, ale musí být zachován typ řízení otáček a napájecí napětí. A pak rozměry, ať se to tam nějak napasuje. Je ten hlasitý zvuk dán čistě hučením nebo je tam slyšet nějaké dření? Pokud je to čistý „vzduchový“ hukot, tak to je dáno prostě rychlostí proudícího vzduchu a s tím neuděláš nic (jedině snížit otáčky viz výše). Jestli to nějak dře, tak zkus namazat.

Kepler

Ne ne, aerodynamický hukot to není, prostě to vrčí. Nejdřív zkusím kapku oleje a pokud to nepomůže, vyměním ventilátor za nový. Dík všem za rady!

Edison

Vyber aspoň nějako kvalitku… Silně doporučuji.. třeba ne hned, ale časem bys to mohl docela dobře ocenit, že jsi na tom nešetřil.