JežíšKristus

Co říkáte na vítězství SPOLU + PirSTAN?

16:32 – koalice mají 101 mandátů, a to ještě před sečtením větších vzdělanějších měst. Praha jistě posune Piráty ještě víc nahoru.
Foto: https://img.ih­ned.cz/attachmen­t.php/280/765­83280/xkPchjb30ri­uqMFDgB4pK6WTm­VfA75Ut/P2021051804799_2­_.jpg

Nejlepší odpověď
Alesh

Absolutní nadšení, ještě by se mohlo Spolu překulit přes Bureše a bude to dokonalý. 😛

Další odpovědi
Drap

Počkáme si až bude sečteno. Doposud je téměř jasné, že první vládu se pokusí postavit Babiš

Disraeli

Koalice koalic? To je vyloženě koaliční ráj. :)
Určité přiberou ještě další, ať je vládě ve výsledku alespoň tak 8 stran a co nejmíň v opozici. Legenda praví, že čím víc stran je ve vládě, tím líp se jim bude spolupracovat a tím víc bude taková vláda funkční.

Rokio

Je to super. Konečně zvítězilo dobro.

Ametyst

Život pod pirátskou vlajkou nebude žádná hitparáda.

Pepa25

Ametyst: škoda, že jste si nevšimla, že volby vyhrálo SPOLU, kde žádní piráti nejsou …

Ametyst

Pepa25:Snad neočekáváte, že Pirstan zůstane stranou vyjednávání o vládě. 🙂

Herjulfson

Nevyhráli, ale ve vládě asi budou.

Pepa25

To zřejmě jo. Ale nebude to „život pod pirátskou vlajkou“. To je stejný nesmysl, jako říkat, že doteď tu vládli komunisté, kteří podporovali Babiš a on na ně spoléhal.

JežíšKristus

Na vítězství se nehraje. Ústava ČR nezná pojem vítěz voleb. Pracuje pouze s pojmem parlamentní většina. Přesvědčte se sám.
Stejně tak nemá prezident právo určovat si, že pověří sestavením vlády vítěze voleb. Nemáme prezidentský systém jako v USA, máme systém parlamentní, tudíž se nutně musí pověřit sestavením vlády ten, kdo stojí na straně parlamentní většiny.

Disraeli

JK, Zeman už dávno dopředu říkal, že pověří sestavením vlády nejsilnější STRANU – která dostane nejvíc hlasů (ne koalici koalic). Takže je jasné koho pověří (jako prvního). Jenže Babiš může jít jen s SPD a ti nebudou mít většinu. Takže pokud nepověří hned pak SPOLU/P-ST=Fialu, tak to může být ještě pěkná a vleklá tahanice… to už záleží ostatně na prezidentovi. A je jedno, že nemáme prezidentskou republiku. Prezident toho moc nemůže, ale něco jo a klidně může pověřit k sestavení vlády „vítěznou“ stranu, pokud CHCE (a ano, skutečně to stojí na tomhle).
Víš, ono není podstatné ani tak, co ústava říká, ale taky i co neříká nebo o čem se přímo nezmiňuje. A říká v tomto ohledu jen to, že prezident jmenuje premiéra, specifické podmínky, které by ho omezovaly na toho, kdo má většinu, tam nejsou (MĚL by jemnovat toho, kdo má většinu? asi jo, ale není to nezbytné – čili nemusí. Teoreticky může pověřit kohokoli, kdo se dostal do sněmovny. Měl by pověřity ty, co mají největší šani na sestavení vlády a získání důvěry… jenžě to není zákonem/ústavou daná povinnost. On hypoteticky klidně nemusí pověřit ani koalici, ale ani stranu, která vyhrála volby nebo má teoretickou většinu v povolební koalici. Prezident jinak důležitý není, ale sestavení vlády je na něm a do jisté míry, hlavně zpočátku, závisí na jeho rozhodnutí). Pověřit může „koho chce.“ A my víme koho asi jako prvního pověří.

JežíšKristus

Disraeli: Nemáte pravdu, v parlamentarismu se z principu věci usiluje o většinovou vládu s důvěrou sněmovny. Jmenování Babiše by bylo protiústavní, neboť není vítězným subjektem, ANO2011 dokonce není ani politickou STRANOU, ale HNUTÍM, což je ze zákona rozdíl. Aby tak dostál svých slov, měl by pověřit Okamuru.
Prezident má povinnost pověřit sestavením vlády subjekt, který má nejvyšší šanci sestavit většinovou vládu (nehledě na to, kdo zvítězil, v tom se Zeman také mýlí). To, že za nedodržení postupu není sankce a není ani stanovena lhůta, neznamená, že prezident tuto povinnost nemá.
Uvidíme, jak se situace vyvine. Není to poprvé, co se Zeman snaží ohýbat Ústavu, přičemž toto ohýbání je ve skutečnosti porušování povonnosti stanovené Ústavou, přičemž za porušení této povinnosti není sankce. Vyjma ústavní žaloby pro hrubé porušení Ústavy, na což by nyní poslanci měli 101 hlasů, takže uděláme Zemanovi pápá 😉

Disraeli

Ne, prezident nemá takovou takovou povinnost (a že by něco měl, neznamená, že musí). Viz ústava nebo několik ústavních expertů, kteří se tímto zabývají. A snad žádný neříká, že prezident něco takového musí dělat a že je to jeho povinnost. Naopak. Můžeš si to dohled, na netu je toho dost.
Hnutí a strana je skoro totéž. Že prezident říkal, že pověří sestavením vlády nejsilnější stranu je jedno. Rozdíl je hlavně jen v názvu, jinak je to de facto strana, která vznikla za nějakým cílem, aby „vyřešila problém“ (řekneme, že je to čistě populistická záležitost). Ale podstatné je hlavně to, že se zde absolutně nemusíš chytat za slovíčko, protože tohle není žádné „co je psáno, to je dáno“ a žádný přesně psaný zákon. Je to jen něco, co řekl Zeman (a nebude říkat „hnutí“ když převažují strany, navíc je hnutí totožné se stranou a tím jen „naznačoval“ že nepověří žádnou koalici). To je celý, nemusíš v tom hledat něco jiného.

JežíšKristus

Disraeli: Ve sněmovně může být až 200 stran. 200 poslanců – 200 stran. Každý hlasuje sám za sebe, takže stranická příslušnost nehraje roli. Mít ve sněmovně 10 stran, je oproti 200 stranám velice málo. To víte, někdo hledá problémy, někdo hledá řešení. 😉

Disraeli

Určo by to koneckonců šlo vyřešit tak, aby jich tam bylo ještě víc.