Kelt

Co říkáte na to, že nějak často padají mosty?

U nás to byl Trojský most, teď je to ve Francii Toulouse, pak bylo něco v Itálii, tuším Turín. Je to na celém světě a když dělali kontrolu mostů, tak u nás je několik stovek mostů v havarijním stavu. Proč tomu tak je? Ničí to doprava, nebo se to nekontroluje, nebo mosty jsou konstrukčně staré? Co myslíte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Mosty padaly vždycky a vždycky padat budou, bohužel. Zřejmě na tom mají svůj podíl všechny okolnosti, které jsi vyjmenoval. Zatížení dopravou je stále vyšší, může jít také o konstrukční chyby. Nedostatečná kontrola u nás je evidentní, ocelové prvky a lana korodují – viz třeba preventivně zbouraná lávka přes Labe, tuším u Nymburka.

Další odpovědi
Pepa25

Nic, mosty padaly vždy (už v r. 1275 byl velký průšvih, když spadl most v Maastrichtu pod procesím a zahynulo odhadem 400 lidí). Čím víc je na světě mostů, tím je větší pravděpodobnost problémů …
P.S. Ten italský most byl u Janova

Edison

Kromě toho, co jste napsali, pánové ještě jedna věc: V době stavby mostu je spočítán na nějaké zatížení. Řekněme, že projektant je prozřetelný a napočítá to na nějakou dobu s nějakým růstem zatížení. Jenže… Všechno je nakonec jinak. Kromě změn prostředí se zatížení začne zvětšovat rychleji, než se předpokládalo. Ono to totiž ani dobře odhadnout nešlo. Vlivů je prostě příliš mnoho. Vyřešíš jedny a objeví se další. Je to jako když Achyles honí želvu.

Kazatel

Jedny mosty padají z důvodu chyby při výstavbě, druhé z důvodu zanedbané údržby nebo prošlé životnosti. Je to normální, když nás řídí jako firmu, užiji toho co je, čerpám, uplácím si voliče, opravy a investice nechám až na jiné.. případně ve zmanipulovaném tendru s vlastní provizí se slávou řeším..

marci1

Příčiny jsou různé (jak píší kolegové uživatelé). Most ve Francii: „Podle místního listu La Depéche du Midi na most vjel nákladní vůz, jehož řidič nerespektoval maximální nosnost konstrukce. Zákaz vjezdu platil pro vozy těžší než 19 tun“. ☹
Zdroj: https://www.li­dovky.cz/svet/na-jihu-francie-se-zritil-visuty-most-policie-hlasi-nejmene-jednoho-mrtveho.A191118_130­212_ln_zahrani­ci_rkj

Mc Merkurion

… tak mosty padaj normálně, prto se některý i jako padací rovnou stavěj … voni padaj i baráky (se rozpadnou), vše holt stárne, jen na tom mostě je to prostě vidět nejvíc …

Pepa25

Jen pro dokreslení, co kdy a kde spadlo (seznam rozhodně není úplný):
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/List_of_struc­tural_failures_an­d_collapses