Kelt

Co říkáte na nové definice základních fyzikálních jednotek?

Připravují se nové definice základních fyzikálních jednotek – viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nov%C3%A9_de­finice_SI, a čekal jsem něco na úrovni a ne to, že jednotka platí za určitých podmínek, kdy nějaká konstanta je tak a tak velká.
I když jsem v přírodních vědách nějakou dobu pracoval, připadají mi navrhované definice typu: Koláč bude dobrý, když se použije 1 kg cukru na 5 koláčů. A jak to vidíte vy? Děkuji

Nejlepší odpověď
Edison

Já to vidím tak, že současná snaha právě více sjednocuje základní jednotky, zejména vztahy mezi nimi. Taky jsou více brány v potaz externí vlivy, přesněji jsou novými definicemi eliminovány. Jen nechci ani domyslet, jak se tohle budou děcka na základních školách učit.

Mimochodem tuhle jsem v bedně viděl reportáž o tom, jak čeští vědci vynalezli způsob superpřesného měření teplot světlem. Popisovali tam princip, ale to si nepamatuju. Jen mi přijde, že to přesně odpovídá těmto novým definicím.

Další odpovědi
aliendrone

Jsem jednoznačně pro, především průšvih kolem dosavadní defince kilogramu je téměř znechucující (záleží na něm definice DALŠÍCH 3 ZÁKLADNĆH JEDNOTEK), přičemž sám etalon vykazuje značnou nestálost!!! To pak nemáme měření, ale Kocourkov! :(

Definice přes sekundu (resp. s vyžitím konstanty „c“, tedy rychlosti světla ve vakuu) je MNOHEM praktičtější. Víš, tys to asi nepochopil správně. Využití konstant je záhodno právě proto, že jsou to KONSTANTY a za žádných okolností se nemění. (na rozdíl od prototypu kilogramu, na který když někdo třeba jen posvítí, tak hnedle pár atomů z něj odletí, natož když ho někdo uchopí např. pro potřeby přeměření národních etalonů – jeho přesnost viz wiki)

Pochopitelně se tohle mělo udělat už dávno, jenže vědci jsou malí páni. Dnes už dávno víme, že celá SI soustava je na draka, pořádná soustava jednotek by měla vycházet právě jen z konstant, přičemž základní jednotky by měly mít hodnotu konstanta = 1.

Bohužel je jasné, že TOHLE prosadit je v současnosti téměř vyloučeno – vezmi si všechny ty měřáky, budíky atd., které by se musely předělat/změnit. Zato by byly mnohem srozumitelnější vztahy mezi jednotlivými veličinami. A už jen třeba tohle: "Kolik je PŘESNÁ hodnota Planckovy konstanty (nebo gravitační, náboje elektronu či rychlosti světla)? No? Uznej, že by bylo parádní místo mektání o hodnotě elementárního náboje +/- 1.60217646e-19 C jednoduše říci JEDNA!

Takže i když úprava definic jednotek SI zdaleka není to „pravé ořechové“, je to krůček správným směrem, bylo už a čase!!! :)

led

Nebojte sa, vedecké definície sú dôležité ale bežní ľudia budú ešte veľmi dlho používať „klasické miery“
jednotka vzdialeností krok – mám to už len pár krokov
jednotka dĺžky – palec, lakeť, krok
jednotka času – od mrku do mrku, okamžik, moment, ráno, keď sa zobudím, slnko nad hlavou
jednotka hmotnosti, váhy – ťažké, ľahké, dvihnem ľavou rukou
jednotka teploty – studené, teplé, horúce
Jaj, skoro som zabudla a ešte tie miery, no, tie z SI – meter, sekunda, hodina…

Kepler

Mně to naopak připadá, že nové definice budou platit za VŠECH podmínek a nebudou závislé na nějakých fyzických etalonech, jako je např. kilogram. Budou definovány na základě neměnných vlastností přírody a budou vzájemně kompatibilní. Pro školáky to bude oříšek, ale pro vědce svatý grál. Konečně!