Co říkáte na dosazování černošských herců do rolí historických postav, které byli běloši?

Nejlepší odpověď
Rokio

Je to nenormální.

Další odpovědi
ivzez

Vadí mi to.
Přijde mi to jako nesmyslné zkreslování historie.

Kepler

No, to je docela sranda. A co naopak: v případě Othella, mouřenína benátského by to bylo celkem fajn. Zatím to hráli především bílí herci napajcovaní na černo, takže vypadali spíše jako Antonín, topič elektrárenský.

iceT

Že je mi to jedno, Indiány ve filmech o Indiánech hráli taky běloši, a tenkrát se nad tím nikdo nepozastavoval. To jen dnes je potřeba rejpat do všeho.

Jiní herci a herečky nedostali role právě proto, že třeba dle předlohy k filmu je postava Asiat a měl by ji hrát běloch, černoch, to by přece pro film byla katastrofa.

led

Ak pozeráte nášho herca v postave napríklad Hamleta, to beriete ako prirodzzenú vec. Tak prečo by nemohol takto zahrať Hamleta černošský herec?

Umenie herca, je zahrať postavu tak, že divák si ani neuvedomí, že vidí napríklad čierneho herca v Hamletovi.

Arne1

Podle mne nesmysl. Obdobně by se dalo chtít, aby postavu černošského otroka hrál áriec

Anikitos

Ukázat rasavou rovnocenost a žádný rasismus je jistě dobré, ale ne jako v amerických filmech, kde se do každého filmu snaží vecpat alespoň jednoho černocha jinak by to bylo ”rasistické.” A to ještě když mu dají hl. rolí nějaké historické postavě… to mě docela štve.

Mc Merkurion

… to je ten antirasismus, ale teď by snad mělo bejt líp, filmy budou muset bejt i genderově vyvážený, tak bude i na co koukat …

… člověku se chce říct: kam ten svět spěje ???

xxx3

Ve filmu to může působit v některých případech zvláštně…na druhou stranu v divadle mi to nevadí.
A zde je odkaz na Janáčkovu Její pastorkyni z VB.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=xC3CvJY9x5c

Kelt

Není důležité, co kdo dělá, ale jak to dělá. A nezáleží na tom, kdo co hraje, ale jak to hraje. Třeba za několik let budou v každé zemi běžně černoši a Arabové a tak, když si někdo přečte třeba Annu Kareninu, tak to bude brát jako normální věc, že je to černoška a pod.

ivzez

Led,
kolik znáte bílých herců, kteří dokáží zahrát černocha tak dobře,
že ani nevnímáte, že to nejsou černoši?

A kolik znáte černochů, kteří roli ztvární tak dobře, abyste si celou
dobu neuvědomovala, že např. Máří Magdaléna nebyla černoška?

Já ani jednoho (z obou „táborů“).

led

Poznám ich dosť. Na rozdiel od mnohých som chodila aj na divadelné festivaly vo svete.

led

Uvedomujete si, že svojimi rasovo zápornými odpoveďami porušujete základné ľudské práva a upierate celým národom právo na umenie?
Prečo by napríklad nemohlo Japonské divadlo zahjrať Othela, alebo Annu Kareninu? Pritom vám neprekáža napríklad Aida, ktorá sa odohráva v Egypte a ide v nej o lásku medzi Egypťanom a dcérou černošského kráľa Etiopie v podaní „bielych“ spevákov Národního divadla.

ivzez

Led,
zdá se, že si neuvědomujete, že ani jedna
odpověď nebyla „rasovo záporná“.

Mně by to pochopitelně vadilo i v opačném gardu:
Žádný běloch by nedokázal např. martina Luthera Kinga
zahrát tak dobře, jako černošský herec.

led

ivzez, zdať sa vám môže, ale ja tie odpovede tak cítim. tvrdíte „Přijde mi to jako nesmyslné zkreslování historie.“ Umenie, umelecké podanie predsa nemusí historicky verné. Smutné je ale, keď politici a na ich príkaz aj historici skresľujú históriu a vydávajú svoje tvrdenia za pravdivú.

Dobrý herec je schopný presvedčivo zahrať aj postavu inej rasy, alebo pohlavia, než je sám.
Za vyše polstoročnej „prechádzky umením“ som poznala množstvo vynikajúcich hercov (aj herečiek). Nielen tých slávnych vďaka filmom z Hollywwodu, ale aj napríklad Maorov z Austrálie, Japoncov, Číňanov, Peruáncov, Rusov, Gruzíncov a z Europy snáď z každého štátu… Napriek jazykovej bariere ma dokázali presvedčiť svojim výkonom, tak, že som mala pocit, akoby som ich reči rozumela.

ivzez

Led,

neměla byste nás podceňovat → i my známe vynikající herce. Ale nikdy žádný běloch nezahraje přesvědčině černocha a naopak.

Herci, které jste viděla, měli štěstí, že natrefili právě na Vás. (–:

led

Nemám vo zvyku podceňovať partnera v diskusii. Podľa vyjadrenia v odpovediach mnohí poznáte len svoj názor na herca, prípadne prevzatý názor iného človeka, pretože vidíte herca a nie postavu, ktorú vám podáva.

Mc Merkurion

… když to hraje divadlo, nebo třeba televizní inscenace, tak to pochopim, ale u koprodukčních celovečerních historických filmů už ne …