Avatar uživatele
Kazatel

Co říkáte na argument, že „prodej“ by měl být zakázán ve všechny státní svátky, aby v tom lidé neměli zmatek?

Chápu to správně, že to má ochránit ty potenciální zájemce o nákup, kteří přijdou před zavřenou prodejnu a s nepořízenou odejdou? Rozumí někdo této logice? Přece pokud chtějí slavit všechny svátky bez nakupování, tak ať do těch obchodů nelezou a vyhnou se tak zklamání z toho že je zavřeno, no ne? A v opačném případě, nesvědčí to spíš o tom, že by zákazníci uvítali, kdyby bylo otevřeno?

Zajímavá 0 před 1644 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

Z části souhlasím s Keplerem. Bylo to tak a fungovalo to. Dnes je ovšem situace kapku jiná. Já třeba hodně pracovně cestuji a přijíždím leckdy a nemám vždy možnost nakoupit si včas. Navíc jsem toho názoru, že to je zásah do svobody lidí. Stát si usurpuje právo určovat, co a jak si se zaměstnacema dohodnu. Hlavně, že existují odbory a kolektivní vyjednávání se smlouvami. To je totiž další podobný zásah do práv v podnikání po zákazech kouření v hospodách. Co přijde příště? Je to celkem rychlý případ klasické salámové metody, jak upírat lidem svobodu.

Takže já jsem pro kombinaci obou Keplerovo možností. Realizace je snadná: Odbory máme, kolektivní vyjednávání a kolektivní smlouvy taky. Může být stanoveno zákonem, že to musí být v kolektivních smlouvách stanoveno. Tím dojde k ochraně zaměstnanců, kteří samozřejmě mají nárok na příplatky za práci v neděli a ve svátky. A zákazníci obchodů se mohou rozhodnout, do kterého krámu půjdou.

Pamatuji si, že když byl zákaz prosazen, tak spousta zaměstnanců hořekovala, že jim stát zkazuje si v ty dny vydělat. Takže… žádná pozitiva to vlastně nepřineslo nikomu. Ani zákazníkům, ani prodejcům a nejvíc na tom jsou biti zaměstnanci.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Nevím, jaký je názor většiny obyvatel, ale buď by mělo být zavřeno všude (kromě benzínek a večerek) a každou neděli i svátek, nebo všude a vždy otevřeno. Osobně jsem pro první možnost. Tak to bylo před 30 lety a nikomu to nevadilo, mám přece možnost nakoupit si včas den předem. Jinak by v tom lidi opravdu měli zmatek.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

O tom, jestli mít otevřeno nebo ne, má rozhodovat vlastník, poskytovatel služeb. Ne žádná vláda, stát, jako za socíku. Socík se nám vrací, jak je vidět.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Současná situace je nepřehledná. Prodej by se měl:
a. – zakázat všude o všech svátcích
b. – povolit všude o všech svátcích

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Lidé, kteří mají kvůli tomu v hlavě zmatek, těch není mnoho.
Dnes je obchod a utrácení hnacím motorem ekonomiky. Proto, už z logiky věci: proč máme někomu bránit aby si v klidu koupil to, co chce, nebo to co potřebuje.
Nám důchodcům se to mluví, Říkejte to ale těm, co makají do večera.
Uzákonil bych jednu věc: Ti, co dělají v sobotu a v neděli, by měli mít přes týden nárok na volno. Podle jejich uvážení, buď chtějí volno mít, nebo mohou pracovat i přes týden.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Jako vlastník/soukromník bych na svátky volil klid a zařídil off. Učinil jsem zajímavý postřeh- když teď byl poslední státní svátek (28. 9.), na Prajzké NEBYLO OTEVŘENO NIC. Holiči, tabáky, drogerie, Osman barvy, lékárny, menší krámy… Ti všichni drželi na Prasjké krok s prodejnami, které dle zákona MUSELY zavřít a zavřeli také! Co z toho asi plyne…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Na jednu stranu ten názor chápu… Kdo aktuálně ví, na kterej svátek bude zavřeno a na kterej ne? Zrovna teď 28. jsem počítal s tím, že v rámci cesty na akci i nakoupím a tůdle… Jakožto zákazník bych samozřejmě chtěl aby bylo všude otevřeno. Jakožto člověk bych uvítal aby v tom nebyl zmatek. Jakožto zaměstnanec asi budu rád, že můžu někam vyrazit s rodinou… No a teď si vyber.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lukasy

Lidi v dnesni dobe jsou nenazrani a chamti. Neumi delat nic jineho nez jen chodit po obchodech, u vetsiny lidi to neni nakupovani,ale zavislost .

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
nyjono

zjentku, plyne z toho, že neměli kšeft. Přišli o tržby.

před 1644 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Nakupování