Kazatel

Co říkáte na argument, že „prodej“ by měl být zakázán ve všechny státní svátky, aby v tom lidé neměli zmatek?

Chápu to správně, že to má ochránit ty potenciální zájemce o nákup, kteří přijdou před zavřenou prodejnu a s nepořízenou odejdou? Rozumí někdo této logice? Přece pokud chtějí slavit všechny svátky bez nakupování, tak ať do těch obchodů nelezou a vyhnou se tak zklamání z toho že je zavřeno, no ne? A v opačném případě, nesvědčí to spíš o tom, že by zákazníci uvítali, kdyby bylo otevřeno?

Nejlepší odpověď
Edison

Z části souhlasím s Keplerem. Bylo to tak a fungovalo to. Dnes je ovšem situace kapku jiná. Já třeba hodně pracovně cestuji a přijíždím leckdy a nemám vždy možnost nakoupit si včas. Navíc jsem toho názoru, že to je zásah do svobody lidí. Stát si usurpuje právo určovat, co a jak si se zaměstnacema dohodnu. Hlavně, že existují odbory a kolektivní vyjednávání se smlouvami. To je totiž další podobný zásah do práv v podnikání po zákazech kouření v hospodách. Co přijde příště? Je to celkem rychlý případ klasické salámové metody, jak upírat lidem svobodu.

Takže já jsem pro kombinaci obou Keplerovo možností. Realizace je snadná: Odbory máme, kolektivní vyjednávání a kolektivní smlouvy taky. Může být stanoveno zákonem, že to musí být v kolektivních smlouvách stanoveno. Tím dojde k ochraně zaměstnanců, kteří samozřejmě mají nárok na příplatky za práci v neděli a ve svátky. A zákazníci obchodů se mohou rozhodnout, do kterého krámu půjdou.

Pamatuji si, že když byl zákaz prosazen, tak spousta zaměstnanců hořekovala, že jim stát zkazuje si v ty dny vydělat. Takže… žádná pozitiva to vlastně nepřineslo nikomu. Ani zákazníkům, ani prodejcům a nejvíc na tom jsou biti zaměstnanci.

Další odpovědi
Kepler

Nevím, jaký je názor většiny obyvatel, ale buď by mělo být zavřeno všude (kromě benzínek a večerek) a každou neděli i svátek, nebo všude a vždy otevřeno. Osobně jsem pro první možnost. Tak to bylo před 30 lety a nikomu to nevadilo, mám přece možnost nakoupit si včas den předem. Jinak by v tom lidi opravdu měli zmatek.

Ametyst

O tom, jestli mít otevřeno nebo ne, má rozhodovat vlastník, poskytovatel služeb. Ne žádná vláda, stát, jako za socíku. Socík se nám vrací, jak je vidět.

Klaproth

Současná situace je nepřehledná. Prodej by se měl:
a. – zakázat všude o všech svátcích
b. – povolit všude o všech svátcích

hapiky

Lidé, kteří mají kvůli tomu v hlavě zmatek, těch není mnoho.
Dnes je obchod a utrácení hnacím motorem ekonomiky. Proto, už z logiky věci: proč máme někomu bránit aby si v klidu koupil to, co chce, nebo to co potřebuje.
Nám důchodcům se to mluví, Říkejte to ale těm, co makají do večera.
Uzákonil bych jednu věc: Ti, co dělají v sobotu a v neděli, by měli mít přes týden nárok na volno. Podle jejich uvážení, buď chtějí volno mít, nebo mohou pracovat i přes týden.

zjentek

Jako vlastník/soukromník bych na svátky volil klid a zařídil off. Učinil jsem zajímavý postřeh- když teď byl poslední státní svátek (28. 9.), na Prajzké NEBYLO OTEVŘENO NIC. Holiči, tabáky, drogerie, Osman barvy, lékárny, menší krámy… Ti všichni drželi na Prasjké krok s prodejnami, které dle zákona MUSELY zavřít a zavřeli také! Co z toho asi plyne…

Dochy

Na jednu stranu ten názor chápu… Kdo aktuálně ví, na kterej svátek bude zavřeno a na kterej ne? Zrovna teď 28. jsem počítal s tím, že v rámci cesty na akci i nakoupím a tůdle… Jakožto zákazník bych samozřejmě chtěl aby bylo všude otevřeno. Jakožto člověk bych uvítal aby v tom nebyl zmatek. Jakožto zaměstnanec asi budu rád, že můžu někam vyrazit s rodinou… No a teď si vyber.

Lukasy

Lidi v dnesni dobe jsou nenazrani a chamti. Neumi delat nic jineho nez jen chodit po obchodech, u vetsiny lidi to neni nakupovani,ale zavislost .

nyjono

zjentku, plyne z toho, že neměli kšeft. Přišli o tržby.