ptáč

Co prodávali kramáři?

Je mě jasné, že třeba dráteníci drátovali hrnce, koláři dělali kola, bednáři prodávali bedny. Ale co s krámama?

Nejlepší odpověď
annas

Kramář = drobný obchodník. jarmareční, pouťový, podomní Kramářství “ bylo obchodování v malém, kramáři prodávali své zboží přímým spotřebitelům. Také řemeslníci prodávali přímo své výrobky, jejich dílny byly zároveň i obchody.
Šlo o zboží všeho druhu.

Název je od krám – od místnosti, kde bylo všechno vystavené bez ladu a skladu . Z toho pak vznik expresívní slovo krámy – věc (věci) nemající velkou cenu; staré věci; harampádí.

Doplňuji:
Co se všechno dalo v krámu (prodejně) koupit, se mlžete dočíst v povídce Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku od J. Nerudy, která patří mezi školní doporučenou četbu.
Nebo v knize U snědeného krámu od Ignáta Herrmanna.

jinak diskuze