bolak

Co přesně znamená spojení „pohnutý osud“?

Jaké to může mít všechny významy?
Doplňuji:
ponovotny: tvoje vysvětlení asi není správné ale líbí se mi :)

myslím že už tomu rozumím, pohnutý tedy třeba taky proto, že do tý doby byl osud (život) toho člověka klidný (nehýbal se) a pak s ním najednou někdo pohnul (asi bůh) a začal s ním kvrdlat, ten osud byl tedy asi tekutýho stavu a byl nejspíš v nějaký nádobě, třeba v kádince, a bůh (chemik) s tím začal najednou teda začal kvrdlat, házet do toho různý smetí (člověk zažíval útrapy) pak do toho i močil a nakonec si s tím vykloktal..

takhle to vidím já, mohlo by to tak bejt?

Nejlepší odpověď
annas

Z hlediska významu slova se dá dívat pohnutý osud očima toho, kdo „něco zažil“ nebo očima toho, kterého dotyčný zajímá.

pohnutý = vzbuzující dojetí, citově vzrušující, dojatý; neklidný, bouřlivý, rušný, vzrušený; být dojat, být citově vzrušen něčím; (kým neb koho) dojmout, citově vzrušit někoho;

Ten, kdo měl nebo má pohnutý osud, zažil něco neklidného, rušného, co ho citově vzrušovalo, tedy něco, co vzbuzuje i naše dojetí.

Další odpovědi
nonnel

Něco v tom směru jako že se s ním život nemazlil.

ponovotny

významové vysvětlení by mohlo být i že – takový osud, který nějakou skutečností změní do té doby přímou linii- tedy jako pohyb v linii osudu
Doplňuji:
to je pěkně perverzní dodatek ;) , stačilo jen říct příklad jako že si někdo žije život, plánuje si kariéru sportovce a najednou přijde „pohnutí“ v podobě třeba autonehody, po které dotyčný zůstane na vozíku. Samozřejmě z pohledu jazyka je správná odpověď od annas. Ale v podstatě se mi tvůj příklad líbí ;) zvlášť ta zkumavka ;)

zjentek

pohnutý osud je strastiplný ..není to nic jiného než změna k horšímu ..platí i pro ty, kteří mají hlad jenom 5dní v týdnu

fcoop

a bůh (chemik) s tím začal najednou teda začal kvrdlat, házet do toho různý smetí (člověk zažíval útrapy) pak do toho i močil a nakonec si s tím vykloktal..

bolaku,doma tě asi málo řežou,neměli by tě pouštět k PC.

bolak

dyť tys napsal to samý!

ponovotny

vzhledem k tomu, že kloktání močí je léčebná metoda (urinoterapie), tak možná jen nedokážeš docenit blolakova pohledu ;) http://cs.wiki­pedia.org/wiki/U­rinoterapie