Perokur

Co přesně znamená rčení dělat účet bez hostinského?

Nejlepší odpověď
annas

Dělat účet bez hostinského = rozhodovat o něčem, když chybí dotyčná či zodpovědná osoba.

Nebo osoba, které se něco týká, nemá o věc zájem, ale někdo rozhodne za ni.

Je to stará kocourkovská moudrost : Nedělej účet bez hostinského a neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil.

Podobná otázka s podrobnou odpovědí
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/existovala-fraze-delat-ucet-bez-hostinskeho-i-pred-nastupem-komunistu

Další odpovědi
gecco

Rozhodovat o tom, o čem fakticky nemáš možnost (právo) rozhodovat…
😉

johana 56

S negativním postojem ‚vlivných‘ štamgastů vůči hostinskému (obrazně,může to být třeba tesař),nakonec souhlasí všichni a lokál nemá šanci fungovat.Rozho­dování o někom,ale bez jeho účasti a vedomí.

Ivon

To je sice hezké, ale v praxi se to děje velmi často, že rozhoduje vedoucí o nás bez nás. My v práci jsme jen šachové figurky ve hře mocných. Takže dělat účet bez hostinského není rozhodovat o někom bez jeho vědomí, ale rozhodovat ve věci, kde mi rozhodování nepřísluší, tedy ve věci, ve které nemám mandát rozhodovat. Když já rozhoduji za ředitele, například.