Avatar uživatele
anonym

Co přesně znamená "pouštění žilou"?

Léčební metoda pouštění žilou... jak ale probíhá?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3904 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
panenka

Pouštění žilou bylo velmi populární ve středověku, ale první zmínky o něm pocházejí už od starých Egypťanů, používali ho Aztékové, Mayové nebo Řekové. Drasticky vypadající léčba se praktikuje v poněkud pozměněné podobě i dnes. Pravidelné doživotní odběry krve představují totiž zatím jedinou účinnou léčbu nemoci zvané hemochromatóza.

Při ní je poškozen metabolismus železa, které se ukládá a hromadí v tkáních. Protože se ho organismus nedokáže sám zbavit, poškozuje vnitřní orgány. Dochází k poškození jater, které má podobné příznaky jako cirhóza, hromadění železa ve slinivce zase vede ke stavu podobnému cukrovce a může se projevit i jako porucha srdečního rytmu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Dost těžce pochopitelná záležitost.Prostě dotyčného nechali "trochu" vykrvácet. Používalo se to hlavně v období moru. Klesl tlak,zmizely otoky.....
Používaly se i pijavice. Docela odporné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal

Naštěstí je to z dob,kdy byl mor.Středověcí lékaři měli zvláštní nástroj,kterým nabodli žílu a krev volně vytékala z těla do nádoby,kde se snad měřilo množství.Moderní medicina také poští žilou,přeneseně řečeno.Používá k tomu pijavice.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
infant

Pijavice se nepoužívají ani tak k pouštění žilou, jako spíše kvůli léčebným účinkům látek které při sání krve uvolňují do těla.

Zdroj: infant.blog.cz

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví