Co přesně znamená „pouštění žilou“?

Léčební metoda pouštění žilou… jak ale probíhá?

Odpovědi
panenka

Pouštění žilou bylo velmi populární ve středověku, ale první zmínky o něm pocházejí už od starých Egypťanů, používali ho Aztékové, Mayové nebo Řekové. Drasticky vypadající léčba se praktikuje v poněkud pozměněné podobě i dnes. Pravidelné doživotní odběry krve představují totiž zatím jedinou účinnou léčbu nemoci zvané hemochromatóza.

Při ní je poškozen metabolismus železa, které se ukládá a hromadí v tkáních. Protože se ho organismus nedokáže sám zbavit, poškozuje vnitřní orgány. Dochází k poškození jater, které má podobné příznaky jako cirhóza, hromadění železa ve slinivce zase vede ke stavu podobnému cukrovce a může se projevit i jako porucha srdečního rytmu

anonym

Dost těžce pochopitelná záležitost.Prostě dotyčného nechali „trochu“ vykrvácet. Používalo se to hlavně v období moru. Klesl tlak,zmizely otoky.....
Používaly se i pijavice. Docela odporné.

Michal

Naštěstí je to z dob,kdy byl mor.Středověcí lékaři měli zvláštní nástroj,kterým nabodli žílu a krev volně vytékala z těla do nádoby,kde se snad měřilo množství.Moderní medicina také poští žilou,přeneseně řečeno.Používá k tomu pijavice.

infant

Pijavice se nepoužívají ani tak k pouštění žilou, jako spíše kvůli léčebným účinkům látek které při sání krve uvolňují do těla.

Zdroj: infant.blog.cz