Adam2

Co přesně znamená pakáž?

Nejlepší odpověď
led

pakáž, verbež, póvl, lidská spodina, banda, sebranka, holota
hanlivý pohrdavý výraz pro skupinu lidí, k niž nelze jinak než „spakovat tuhle pakáž, verbež a odklidit z mých urozených očí“
Pakáž, sebranka, chamraď, lůza, holota, sběř, verbež, ksindl, výrazy, které prezident Beneš obalil jediným slovem „ulice“ když řekl: „ulice mi nebude diktovat“

Kto sa o nepriateľovi vyjadruje pohrdavo, urážlivo, považuje ho za čosi menej, uráža vlastne sám seba.

Další odpovědi
annas

Pakáž ´ lůza, sebranka – stejně jako ksindl = hanlivě lůza, sebranka. samozřejně nespisovný výraz.

Výraz pochzí z německého Bagasche = lůza, sebranka, nářečně též Packasche – pod vlivem Pasch = zavazadlo. . Původ z francouzského bagage = zavazadlo.

Přeneseně název pro oddíly táhnoucí se za vojskem; hanlivě až v němčině., Spolu se zásobovacími oddíly a nemocnými vojáky se za vojskem táhla také rabující lůza.

Nemocní se nazývali marodi, nebyli schopni pochodu, tedy opozdilci. Jenže „zlodějíčci“, lumpové, žebráci, tuláci, kteří se také táhli za vojskem, rabovali, přiživovali, kradli (od fr., marauder), takže získali i další název – lůza.

Podle Slovníku nespisovné češtiny od kolektivu autorů