zjentek

Co přesně znamená opruzenina?

Jasně že vím, jde o nějaké červené (snad dočasné) onemocnění kůže. Ale takových může být habakuk. O co přesně jde, to internet vysvětlit asi neumí.

Odpovědi
dubraro

Opruzenina je zarudlé svědivé místo na kůži, vzniklé třením kůže o kůži nebo oblečení.

Zdroj: https://euc.cz/clan­ky-a-novinky/clanky/o­pruzeniny-priciny-lecba-a-prevence/

paul1

Môže být u dětí (plenky), i u dospělých.
ntertrigo
Onemocnění postihující kožní záhyby je výsledkem mechanického podráždění a chemického působení při rozkladu potu, slin, moči a stolice. K tomuto typu opruzenin přispívá nedostatečná hygiena a neodpovídající oblékání. Postižené oblasti jsou červené, mají sklon k mokvání, pálí a b…
Plenková dermatitis
Zvláštní forma opruzenin u kojenců a batolat, která vzniká působením tření plen a kalhotek a chemických látek z moči a stolice. Následuje osídlení baktériemi a plísněmi. Opruzenina začíná v okolí genitálií a zadečku v oblasti kterou zakrývají pleny.

Zdroj: https://www.sym­ptomy.cz/priz­naky/opruzeni­ny