quentos

Co přesně znamená fráze „sedí věc“ a jak vznikla?

Poprvé jsem ji slyšel asi před 20 lety, a pořád mi to není úplně jasné. Dík

Díky za dosavadní odpovědi – rozumím tomu tedy správně, že význam je totožný s frází „to sedí“? V tom případě tomu asi začínám rozumět, i když mi tam pořád hapruje např. ten divný slovosled. Dík.

Nejlepší odpověď
annas

Vyjdu z významů slovesa sedět a podst. jména věc, které jsou uvedeny v PSJC.. Kdy se fráze objevila, těžko říct.

„Sloveso sedět má jeden původní význam = spočívat na něčem, obyč. zadní částí trupu.“

Přenesením významu vznikly další:
mít pevné postavení – sedět někde.
sedět jako prředloha = např. malíři, být v určité poloze
zůstat sedět = neprovdat se
sedí na čem – na majetku = ´má pevně v rukou
sedět na kom – pronásledovat ho
sedět v suchu – v určitém prpstředí, poměrech
šaty sedí – přiléhají, jsou vhodné
obílí sedí – je stále u země
výsledky seděly – expresívní – v pořádku, hodí se

„Věc – něco vůbec, vše, co existuje, skutečnost, jev konkretní i abstraktní“.

Takže bych vyvodila, že když věc sedí, tak vyhovuje, je v pořádku, odpovídá vkusu, hodí se atd. Záleží na kontextu.
Stejně jako sedí šaty či výsledky.. Za věc se dá dosadit cokoliv.

Další odpovědi
fcoop

Rčení „to sedí“ bývá obvykle doprovázeno příslovcem „jak“.
Lidé jsou všímaví,a tak si v průběhu lidských dějin všimli,že obzvlášť dobře sedí zadek na nočníku.

Celá plocha výše zmíněného opravdu dobře přiléhá,tedy „sedí“.

K. Oliva v Teorii literatury (1934) 83 říká, že pořekadlo je „vtipný slovní výraz o jistém ději ze skutečného života“, na př. myslí na zadní kola, mluví jako slepý o barvách, jak by hrách na stěnu házel. Menšík v Úvodu do poetiky (1937) 143 charakterisuje pořekadlo takto: „Pořekadlo se liší od přísloví tím, že není obsahu poučného, nýbrž vystihuje vtipným, obrazným, živým způsobem nějakou životní situaci (nosí dříví do lesa; uhodil se přes kapsu; pozdě bycha honí).“ Fr. Bílý v Malé slovesnosti (1925) vymezil pořekadla jen jako „prostonárodní obrazná rčení, která dodávají mluvě názornosti, živosti a svěží původnosti“; jak vidět, přidávají Oliva i Menšík k tomu důležitý, ba právě podstatný znak, že pořekadlo vyjadřuje jistý děj nebo situaci ze skutečného života.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3793

mosoj

Nechápu. To sedí. Je to přesně na to ...... Zcela jasně si představuji jak díl, součástka přesně padne na místo a přeneseně na cokoliv.

da ny

„To sedí“ nebo „pasuje“ /oblečení, věc, slova, popis, charakteristika situace apod./. ;)
U nás se říká také: „Sedí jak pr*del na hrnec“ a „Sedí jako (čerstvě) ulitý.“