KK-15

Co přesně se rozumí pod pojmem experimentální divadlo?

Případně i nějaké tvůrce tohoto divadel. odvětví.

Nejlepší odpověď
annas

Avantgardní experimentální divadlo je u nás spojené v 1. pol. 20 st. s Emilem Františkem Burianem – D 34 – 41. Zavřeno v r. 1941 – Burian v koncentračním táboře, obnoveno jako D 46,. Po Burianově smrti = Divadlo E. F. Buriana. V 90. letech zaniklo.

Jde o moderní lyrické divadlo – propojení textu, hudby, tance, mimiky, výtvarné složky, využití světelných efektů, doprovodná sborová recitace.
Tehdy se divadlo zaměřovalo hlavně na kritiku společenského dění ,. .

Různorodý repertoár – např.
adaptace klasiků – Shakespeara, Moliéra, Klicpery;
dramatizace prózy – Švejk, Krysař, poezie – Mácha.

hry současníků – Bertolda Brechta, Nezvala – Manon Lescaut, Milenci z kiosku atd.

Experimentální divadlo v současnosti – vyberte si v odkazu
https://www.go­ogle.cz/search?q=ex­periment%C3%A1ln%C3­%AD+divadlo+&i­e=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=kHnYVKTOD6a­tygPVr4CIDA#q=ex­periment%C3%A1ln%C3­%AD+divadlo&star­t=10

Další odpovědi
ivzez

„Definice z Wikipedie“ není přesná.

Jde o divadlo, které se neřídí „zažitými“ postupy či pravidly.
Absence příběhu či dramatizace není nutná.
Jsou možná i experimentální provedení klasických děl.

anonym

Experimentální divadlo je souhrnné označení pro vizuální i akusticky orientované představení, které není narativního charakteru. Vychází více z vizuality, gesta, tance (současného), nonverbality, zvuku, absentuje literární příběh a dramatizace.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Di­vadlo#Experimen­t.C3.A1ln.C3.AD_di­vadlo