Paetur

Co přesně ovlivnilo snížení průměrného počtu narozených dětí v roce 1993?

http://www.epreh­ledy.cz/pocet_na­rozenych_deti­.php

Nejlepší odpověď
xxx3

já bych řekl, že dost lidí v podmínkách nových možností zkoušelo dělat kariéru a rodinu odsunout na pozdější čas. Ostatně zřetelně se to projevilo narůstáním průměrného věku prvorodiček – dnes je to přes 30 let.

Další odpovědi
Kepler

Do dneska doznívají zvýšené počty (a pak jejich snížení) narozených dětí v takových demografických vlnách. První vlna byla v poválečných (zejména v 50. letech), kdy se rodilo hodně dětí a hledělo se dopředu vstříc světlým zítřkům a budování socialismu. Těmto dětem se narodily další děti v nové vlně (takzvané Husákovy děti) a tak to pokračuje až dodnes, i když ty vlny už nejsou tak výrazné a rozplizly se.

Alesh

především ekonomická nejistota a naivní představy o budování kariéry

ivzez

Změna režimu s sebou přinesla možnost
studia (včetně studia v zahraničí).
Lidé začali cestovat, věnovat se studiu i kariéře, …

Založení rodiny odložili na pozdější věk, což se pochopitelně promítá i do počtu narozených dětí. (Ve vyšším věku už otěhotnění a narození zdravého dítěte není tak samozřejmé jako do 25 let věku ženy.

__________

Až po vložení odpovědi jsem narazila na tento článek:
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/448430-ve-48-letech-otehotnela-po-15-umelem-oplodneni.html

led

Čo presne, to vám nepovie nikto, ani štatistika, ktorá dokáže zmiešavať lokomotívu so zrnkom obilia a váhou molekuly vzduchu.

Tých príčin bolo niekoľko, spomeniem len niektoré
V roku 1992 už začal pomalý prechod na „ranný živelný kapitalizmus“, ktorý ovplyvňoval aj myslenie mladej generácie (tj generácie 18–25 ročných) prechodom na uprednostenie kariery pred rodinou
  • Zmena politického usporiadania Československa na dva politicky a ekonomicky samostatné štáty (oficiálne rozdelenie – zánik 31.12.1992/ vznik 1.1.1993), čo ovplyvnilo aj rodinné vzťahy národnostne zmiešaných rodín
  • „zúrivá“ privatizácia, vznik nových spoločenských tried
  • neistota z budúcnosti
  • „sloboda myslenia“ verzus zodpovednosť